För alla er som gillar sol, på med solhatten och solkräm. För det fina vädret fortsätter.
– Det som är spännande är att det finaste och varmaste vädret i dag fortsätter vara i de nordligaste delarna av landet. Det har redan varit över 25 grader på flera platser i Lappland, Jämtland och Västerbotten, säger Johan Groth, meteorolog på Storm Geo.
I helgen blir det fortsatt varmt och soligt även om det om det finns risk för en del moln och lokala regnskurar på sina håll.
– I det stora hela består det fina vädret i helgen. På lördag blir det fortsatt varmt med högsommartemperaturer på sina håll, men det kan också komma någon åsk- eller regnskur i de nordligaste delarna av landet. I söder blir det några grader varmare och ingen risk för skurar men de högsta temperaturerna blir nog i mellersta Norrland.
Fin nationaldag att vänta
På söndag är det Sveriges nationaldag och det ser ut att bli en fin sådan på de flesta håll i landet.
– För alla som vill fira nationaldagen blir det perfekt att göra det utomhus för det blir fint väder, lite stackmoln på dagen och ganska varmt med runt 25 grader i söder och runt 20 grader i norra Norrland.
– Men det finns en ökad risk för väldigt lokala regnskurar och sammanhängande moln i norra Dalarna och Jämtland Härjedalen. I Medelpad blir det nog också någon skur.
Och värmen ser ut att hålla i sig.
– Nästa vecka går också ganska varma tecken. Det blir lite mer molnområden i norra Sverige, med kanske lite nederbörd i fjällen. Men på det stora hela blir det sommarvärme nästa vecka med mellan 20 till 25 grader, säger Johan Groth.