Gå direkt till sidans innehåll

V om S efter talmansvalet: ”Jävla fittor”

– Nu är det fan krig alltså. De går över eld och vatten för att rädda Centerpartiet, säger V-ledaren Nooshi Dadgostar i SVT:s nya dokumentär ”Maktspelet”. 

Det hon reagerar på är att V-kandidaten Lotta Johnsson Fornarve inte får posten som tredje vice talman – trots att praxis borde säkrat henne det jobbet. 

Istället väljs C-kandidaten Kerstin Lundgren.

Orden ”vilka jävla fittor alltså” uttalas från någon på Vänsterns partikansli. 

Vänsterpartiet rasar mot Socialdemokraterna i nya SVT-dokumentären ”Maktspelet”: ”Så pinsamt”.
Vänsterledaren Nooshi Dadgostar.
Foto: JESSICA GOW/TT / TT NYHETSBYRÅN
Bilder från SVT-dokumentären.
Foto: SVT
Bilder från SVT-dokumentären.
Foto: SVT
Bilder från SVT-dokumentären.
Foto: SVT

I september valdes de tre vice talmännen. Socialdemokraterna fick första vice talmansposten. Andre vice gick till SD och tredje vice borde ha gått till Vänsterpartiet – praxis trogen. 

Men i stället valdes Kerstin Lundgren från Centerpartiet. 

– Nu är det krig alltså. De går över eld och vatten för att rädda Centerpartiet. Så pinsamt, sköt ert eget parti, säger Nooshi Dadgostar i SVT-dokumentären ”Maktspelet”.

V-ledaren är rejält irriterad efter att några socialdemokrater i stället för att lägga ner sina röster har lagt dem på Lundgren – allt för att smörja relationen med Centerpartiet menar hon. 

Ilskan efter talmansvalet

– Ingen annan kan rösta på C än S. De ska ju rädda C:s plats. De har lovat C den här platsen, säger Dadgostar i samtal med kommunikationschefen Jenny Lindahl.

– Helt sjukt, säger Lindahl. 

Samtalet fortsätter på partiets riksdagskansli. 

– Vilka jävla fittor alltså, mumlar någon av vänsterpartisterna närvarande.

Ida Gabrielsson, vice partiledare, sitter bakåtlutad i en soffa med armarna ovanför huvudet. Hon och Jenny Lindahl resonerar kring varför S har valt att gå den här vägen och landar i att S är rädda för att C ska byta fot nu när Lööf är på väg bort. 

Gabriellsson berättar för Lindahl att Socialdemokraterna försökte få till en deal i form av ”någon ersättarpost” i riksbanksfullmäktige för att tacka nej till talmansposten. 

– De lekte att det var en deal, men det var det inte. Det är bara så löjligt, säger Gabrielsson som använder ordet värdelös för att beskriva S förslag.

Vänsterpartiet låter hälsa att de avstår att kommentera när Expressen söker dem för en kommentar. 

Mer politik:
Ministerns ilska mot Andersson ”Far med osanning”

Oppositionen anklagar regeringen får att ge bidrag till jaccuzzis och stora villor.

Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.