Alexandria Villaseñor har i snart sex månader skolkat från skolan varje fredag för att protestera utanför FN:s högkvarter i New York.
Hon sitter på samma bänk med ett plakat på var sida, där det - i sann Greta Thunberg-anda - står skrivet i stora svarta bokstäver: ”Skolstrejk för klimatet” och ”COP24 svek oss”.
COP24 var FN:s klimatkonferens som hölls i Katowice, i Polen, i december, där Greta Thunberg anklagade världens ledare för att bete sig som barn.
Greta Thunberg är idolen och inspirationen
Alexandria Villaseñor fick upp ögonen för klimatfrågan efter att ha hamnat mitt i den stora skogsbranden i Camp Fire i delstaten Kalifornien i november, då 86 personer miste livet.
I en intervju med Teen Vogue berättar hon att hennes familj var tvungna att skicka hem henne till New York då skogsbranden försvårade hennes astma så pass att hon fick svårt att andas.
– Så fort jag kom hem började jag leta information om vad som händer i atmosfären, varför Kalifornien går igenom sådana torrperioder, och genom den processen hittade jag Greta och hennes tal vid COP24.
https://twitter.com/AlexandriaV2005/status/1129391726353891328Hon inspirerades av Greta Thunberg och följde snart i den svenska tonåringens fotspår med sin egen skolstrejk för klimatet.
– Som Greta säger, om folk skolkar får det allas uppmärksamhet.
– Poängen med skolstrejk är att det är civil olydnad, och det är ett annat sätt att sätta press på världens ledare.
Den 13-åriga klimataktivisten har också i intervjuer kritiserat det amerikanska skolsystemet, som hon tycker har misslyckats med att informera barn och unga om klimathotet.
– Vad är ens poängen med att gå till skolan om vi ändå ska spendera vår framtid på flykt från nästa extrema väder?, säger hon till Huffington Post.
– Jag har lärt mig mer av att protestera utanför FN än jag skulle gjort i skolan.
Hyllas av Hillary Clinton
Alexandria Villaseñor är inte ensam om att engagera sig i klimatdebatten genom att skolstrejka i USA.
https://twitter.com/HillaryClinton/status/1106194913656557575Organisationen Youth Climate Strike US startades av Isra Hirsi, kongressledamoten Ilhan Omars 16-åriga dotter, från Minneapolis, Minnesota, och 12-åriga Haven Coleman, från Denver, Colorado.
Tillsammans har de tre flickorna organiserat skolstrejker och klimatprotester i sina hemstäder i flera månader, och hyllats av bland andra Bernie Sanders och Hillary Clinton.
”Tre fantastiska unga kvinnor - Isra Hirsi, 16; Haven Coleman, 12; och Alexandria Villaseñor, 13 - har organiserat klimatstrejker för unga över hela landet i morgon. Deras krav: en levnadsduglig framtid för deras generation,” skriver Hillary Clinton på sin Twitter.