Larmet kom in klockan 19.20. Då kallades polisen till en plats utomhus i Hagalundsområdet i västra Borlänge.
– Folk ringde in till oss efter att ha hört skottlossning. Vi var på plats inom någon minut, vi hade resurser i närheten, säger Peter Persson, vakthavande befäl polisregion Bergslagen.
Inledningsvis var polisen förtegen i ärenden, och uppgav att det rörde sig om ett ”grovt brott”.
Senare meddelade polisen att en man hittats död.
”Målsäganden avled av sina skador genom det skjutvapenvåld som han utsatt för. Målsäganden blev beskjuten då han befann sig i en bil”, skriver polisen på sin hemsida.
En bil har bärgats från platsen, enligt uppgifter till Expressen. Den var tidigare under kvällen täckt av ett skynke.
Utreder mord
Brottsplatsen spärrades av för en teknisk undersökning. Under kvällen sökte hundpatruller i området för att säkra spår, samtidigt som polispatruller knackade dörr i området och hörde vittnen.
– Vi har en hel del att jobba med, säger Peter Persson.
Polisen har även kontrollerat om händelseförloppet kan ha fångats på film av övervakningskameror i området.
– Vad jag vet har vi inget på övervakningskameror, säger Peter Persson.
En förundersökning om mord är inledd.
Den som kan ha tips uppmanas kontakta polisen på 114 14.
Anhöriga är underrättade.
Vet du mer? Tipsa Expressen.
• Kontakta Expressen på tipsa@expressen.se eller skicka SMS/MMS till 0790-643 643