Det brittiska parlamentet är nu upplöst.
Efter nattens omröstning kring nyval har Boris Johnson beslutat att hålla parlamentet stängt fram till den 14 oktober – bara två veckor innan Storbritannien beräknas gå ur EU.
Men ett sista beslut hann man med innan arbetsdagen var slut. Natten mot tisdagen, svensk tid, röstade det brittiska parlamentet återigen om nyval. Men, för en andra gång blev Boris Johnson nedröstad av oppositionen och ett nyval är i nuläget inte aktuellt.
Parlamentets upplösning betyder dock att man får bråttom med att få fram det avtal som, i och med den lag som trädde i kraft under måndagen, måste finnas på plats innan brexit.
Tvingar Johnson till betänketid
Den nya lagen, som brittiska parlamentet röstade igenom förra veckan, undertecknades på måndagen av drottningen och trädde därmed i kraft.
Lagen lades fram av oppositionen och är till för att tvinga Boris Johnson att begära förlängd utträdestid ur EU om ett framröstat avtal inte har klubbats. I nuläget är utträdet satt till sista oktober, och ett avtal måste finnas på plats innan den 19 oktober.
Men redan nu planerar Johnson sitt motdrag mot lagen, rapporterar The Telegraph med hänvisning till uppgifter. Sent under söndagen ska Johnsons rådgivare ha suttit i möte för att diskutera hur man ska gå vidare, och enligt Telegraph har nu en plan mejslats fram och är under allvarligt övervägande.
Vill skicka flera dokument till EU
Enligt tidningen vill Johnson kringgå nya lagen på laglig väg – genom att skicka dokument till EU. Den nya lagen kräver att ett förskrivet brev skickas till EU där man begär förlängning – men det hindrar inte att man skickar flera dokument.
– Innebär det att premiärministern stoppas från att skicka andra dokument till EU? Jag tror inte att det gör det, säger en regeringskälla till Telegraph.
Tolkningen innebär att man då samtidigt vill skicka med ett dokument som säger att Storbritannien inte alls vill se en förlängning av utträdestiden.
Parlamentet upplöses till 14 oktober
Under natten mot tisdagen upplöste Boris Johnson parlamentet fram till den 14 oktober.
Bland det sista som parlamentet beslutade om var en andra omröstning av Johnsons förslag om att pressa fram ett nyval snabbare än planerat.
Men precis som förra gången blev förslaget nedröstat av oppositionen. Resultatet blev 293 ja och 46 nej men för att förslaget skulle gå igenom skulle det behövts minst 434 ja-röster.
Det innebär att ett nyval är före 31 oktober – det datum som nu är satt för Storbritanniens EU-utträde – är osannolikt.
Talmannen avgår
På måndagen meddelade också parlamentets talman John Bercow att han lämnar sin post den 31 oktober, det datum som nu är satt för Storbritanniens EU-utträde.
John Bercow säger att han inte kommer att be om ursäkt för sitt beslut.
Enligt Sky News faller han nästan i tårar när han tittar upp på sin fru och sina barn på läktaren.
– Det här har varit, låt mig vara tydlig, den största äran i mitt yrkesliv, säger han, enligt Sky News.