Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Tysk entreprenör använde eget vaccin – stoppad av polis

LIVE-TV: Senaste nyheterna med Expressen TV
Entreprenören Winfried Ströcker.
Foto: Carsten Rehder / TT NYHETSBYRÅN

På söndagen hade hundratals personer samlats vid flygplatsen i Lübeck för att vaccinera sig mot covid-19.

Bakom arrangemanget stod entreprenören Winfried Stöcker – kruxet var dock att han använde sitt eget vaccin, som inte är godkänt, rapporterar Bild.

Under såväl lördagen som söndagen samlades hundratalspersoner vid flygplatsen i Lübeck för att vaccinera sig.

Tyska Bild beskriver hur ett 80-tal personer stod i kö utanför flygplatsen, som inte är i bruk, vid 15-tiden på söndagseftermiddagen.

Flygplatsen ägs av entreprenören, Winfried Stöcker, som också har en doktorsexamen i medicin. Han har sedan i april i fjol tagit fram ett eget coronavaccin genom självexperiment – ett vaccin som han sedermera använde på personerna i Lübeck. Vaccinet är inte godkänt för anvädning.

Enligt Bild:s uppgifter vaccinerades ett 50-tal personer med vaccinet under lördagen.

Den illegala vaccinkampanjen stoppades på söndagen av tysk polis som också beslagtog vaccin, sprutor och listor över vaccinerade.

De som vaccinerats var också tvungna att låta polisen registrera deras personuppgifter, skriver Bild.

Bergström: Nytt vaccin på tre månader

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.