Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Två misshandlade utanför restaurang

På tisdagskvällen har två personer blivit misshandlade utanför en restaurang i Borgholm på Öland, uppger polisen.

– Det är oklart vad det är för omständigheter, säger Evelina Olsson, presstalesperson vid polisen i region Syd. 

Larmet kom in till polisen som ett bråk vid 21.20-tiden på tisdagskvällen.

– Det har varit bråk utanför en restaurang där två personer blivit misshandlade av en person. Vi är på plats och pratar med de berörda, säger Evelina Olsson, presstalesperson vid polisen i region Syd.

Är den misstänkte kvar på platsen?

– Som jag tolkar det, ja. 

Senare meddelade polisen att en person gripits misstänkt för misshandel och olaga hot.

Skadeläget för de misshandlade personerna är oklart.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.