Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Tsunamivarning efter jordskalv i Karibiska havet

Ett kraftigt jordskalv har registrerats i Karibiska havet. Det skriver flera medier, däribland Reuters.  

Skalvet hade en magnitud på 7,6, och en tsunamivarning har utfärdats för Puerto Rico och Amerikanska Jungfruöarna.

Under tisdagsnatten inträffade ett kraftigt jordskalv i Karibiska havet. Enligt Reuters ska skalvet ha inträffat 202 kilometer nordost om Barra Patuca i Honduras och 307 kilometer sydväst om George Town på Caymanöarna.

En tsunamivarning har utfärdats för Puerto Rico och Amerikanska Jungfruöarna.

Skalvet uppmätte 7,6 på richterskalan, vilket innebär att den klassas som ett stort skalv som kan orsaka allvarliga skador över större områden. Det ska dessutom ha varit ytligt, på 10 kilometers djup.

Skalvet ska ha känts av i Honduras huvudstad Tegucigalpa, men det finns i nuläget inga uppgifter om att någon ska ha skadats, enligt CNBC. 


https://twitter.com/ABC/status/950928167010619393

Texten uppdateras.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.