USA:s president har befogenhet att benåda brottsmisstänkta personer – och är immun mot åtal.
Därför har inga åtal de senaste åren väckts mot Donald Trumps, som anklagats för flera brott.
Anklagelserna mot Trump
Några av anklagelserna som lyfts fram mot Donald Trump – som kan leda till åtal, förutsatt att brotten begicks före han blev vald till president:
Skattebrott
Mutbrott
Förhindrande av rättvisans gång
Bokföringsbrott
För att ha konspirerat med rysk underrättelsetjänst att begå brott mot USA
Men när Trump lämnar presidentämbetet i början av nästa år finns all möjlighet att återigen öppna utredningarna. Därför har det rapporterats om att Donald Trump nu ska benåda sig själv.
– Det är helt otestat. Det är inte klart om det skulle fungera. Benådningsmakten är väldigt, väldigt bred. Men det finns inget sätt att verkligen veta, säger Jack Goldsmith, som undervisar på Harvard Law School, till The New Yorker.
Kan ge makten till Pence
Därför kan Trump kopiera Richard Nixons drag.
Michael Cohen, Trumps förre advokat som dömdes för att ha mutat Stormy Daniels för Trumps räkning, lyfte redan i september fram en teori om att presidenten har en lösning på sitt problem.
Genom att lyfta fram vicepresidenten Mike Pence som president under återstående tid av mandatperioden skulle han kunna benåda honom.
Men enligt Carli Pierson, ledarskribent på Independent, är det inte alls säkert att Pence nappar.
”Han kommer säkert att tänka igenom hur han framställs i historieböckerna om han gör så här. Det är mer troligt att han lämnar det beslutet till domstolen och till tillträdande presidenten Biden, som då står inför ett val med två alternativ”.
Blåste upp till storm
När Biden svärs in som president den 20 januari får han också befogenhet att benåda. Han skulle förvisso kunna låta rättvisan ha sin gång. Men då får Trump stå i rampljuset ytterligare fyra år – och kan fortsätta ifrågasätta valets legitimitet och elda på sina supportrar.
Å andra sidan kan Biden benåda honom och låta Trump försvinna ur fokus. Likt Gerald gjorde för sin företrädare Richard Nixon efter Watergateaffären. Då blåste det upp till en storm – som dock vände kort senare.
Men det är osannolikt att Biden skulle göra så. Han är demokrat – både Nixon och Ford var republikaner.