Det var natten till den 10 maj som en grupp ungdomar hade samlats på en efterfest i Härnösand. Tidigare under kvällen hade de varit ute tillsammans. När de flesta gått hem knivhuggs 19-årige Tommie Lindh.
Hans liv gick inte att rädda.
För Aftonbladet berättar familjen om sorgen efter en storebror och en son.
– Att planera sin sons begravning, det går inte att föreställa sig, säger hans mamma Linnéa Lindh.
Familjen berättar att Tommie älskade att umgås med sina vänner. Nu drömde han om att arbeta till sjöss, och i juni skulle han ta studenten från ett gymnasium i Härnösand.
”Det är inte så han ska bli ihågkommen”
Mordet har fått stor uppmärksamhet, där historien bland annat beskrivits av nazistorganisationen NMR som att Tommie Lindh hade nationalistiska sympatier, och att han blev mördad av en utländsk man när han försökte avbryta en pågående våldtäkt.
– De försöker dra nytta av vår sons död och göra det till en politisk fråga. Folk hävdar att vår son var nazist eller rasist men det var han inte, säger pappa Mikael Lindh till tidningen.
Åklagaren: ”Så ser vår utredning inte ut”
Den 22-årige mannen som misstänks ha mördat Tommie sitter häktad för mord och för att ha våldtagit en kvinna på festen. Han är också misstänkt för grovt olaga hot och misshandel.
Åklagaren har tidigare berättat detaljer om utredningen för Expressen. Enligt åklagaren har Tommie Lindh inte knivhuggits när han försökt avstyra något sexualbrott.
– Det som inträffat är tragiskt på alla vis men man bör vara försiktig att skapa den här martyrbilden. Så ser vår utredning inte ut, säger åklagare Stina Sjöqvist.
– Vi har en ganska god bild av vad som hänt, i vilken ordning och varför.
Expressen har varit i kontakt med Tommie Lindhs familj, som har godkänt publicering av hans namn och bild.