I början av året publicerade Dagens Samhälle en enkät som visade att över 20 kommuner i landet vill förbjuda tiggeri.
Skånska Vellinge fick grönt ljus från Högsta förvaltningsdomstolen för att införa förbudet i december förra året. Nu har kommunfullmäktige i Katrineholm röstat ja till att införa ett tiggeriförbud på utpekade platser i kommunen.
37 av de 51 ledamöterna röstade ja, och 14 nej, skriver Sveriges Radio.
Den styrande majoriteten med Socialdemokraterna och Moderaterna röstade för ett förbud. Även Sverigedemokraterna ställde sig bakom.
– Jag kan aldrig acceptera tiggeri i Katrineholm eller i Sverige, sade kommunstyrelsens ordförande Göran Dahlström (S) i sitt anförande, enligt SVT.
Vill se nationellt förbud
Till Expressen säger Dahlström att han inte ser tiggeri som en framkomlig väg.
– De här personerna ska naturligtvis vara hemma i sina hemländer och se till att deras barn går i skola och att de skaffar sig ett arbete. Tiggeri går i arv, säger han.
– Jag tycker att det är skandal att Sverige inte tar ett nationellt beslut i den här frågan. Generation efter generation ska inte sitta utanför våra affärer.
Enligt Göran Dahlström har det suttit tiggare på ungefär tio till tolv platser i kommunen.
Förbudet ska träda i kraft den 1 augusti i år.