
Peter Rawet har ofta synts i A-ekonomi där han presenterar affärsnyheter. Sedan flera år är han en av SVT:s fyra ekonomikommentatorer.
Frun jobbar på UD
Hans hustru Sigrun Rawet började i slutet av 2000 arbeta på utrikesdepartementets (UD) Afrikaenhet där hon fick Malawi, Zambia, Angola samt afrikanska miljöfrågor på dagordningen.
Semestrade i Oman
Under påsklovet tog Peter Rawet med sina tre barn och hustrun på semester till Oman.
Där skedde olyckan som kunde ha kostat honom livet.
– En annan bil kom över på fel sida, säger UD:s presschef Nina Ersman till Expressen.
– Bilen körde rätt in i sidan på den bil som Peters familj färdades i, säger hans pappa Tobias Rawet.
Peter Rawet blev mycket svårt skadad vid kraschen. Två andra familjemedlemmar skadades också.
– Familjen var försäkrad och flögs ganska omgående hem till Sverige med ambulansflyg, säger Nina Ersman på UD.
Helga Baagøe på SVT säger till Expressen:
– Ambulansflyget med hela familjen landade på Arlanda vid midnatt mot påskdagen.
Sjukhus i Stockholm
Peter Rawet, som är den svårast skadade, ligger nu på sjukhus i Stockholm tillsammans med sin fru och en dotter. De är förhållandevis lindrigt skadade.
– Peter har ett flertal frakturer och har opererats flera gånger. Han har tidvis hållits nedsövd för att slippa smärtorna. Nu är han vaken och kommunicerbar sedan flera dagar. Men han ska opereras fler gånger, säger Helga Baagøe till Expressen.
Peter Rawets far Tobias Rawet är lättad över att det går åt rätt håll.
– Peter är på bättringsvägen, säger han.


Premium
Premium
Premium