Gå direkt till sidans innehåll

Interna toppmötet i KD om Sara Skyttedal i december

KD-toppen Sara Skyttedals tid som politiker har kantats av kontroverser – och partikamraterna har varit splittrade.

Nu har hon petats från EU-listan.

– Det spelar inte så stor roll vilken sida man har tillhört. Beslutet har fullt stöd, säger riksdagsledamoten Magnus Jacobsson (KD).

KD-ledaren Ebba Busch om petningen av Sara Skyttedal.
Sara Skyttedal har uppgett att hon ska berätta sin version av det som har hänt, men ”inte i dag”.
Foto: FREDRIK WENNERLUND / STELLA PICTURES
”Det är klart att det inte fungerar riktigt i politiken” säger KD-ledamoten Magnus Jacobsson om att Skyttedal ska ha sonderat terrängen för ett annat parti.
Foto: OLLE SPORRONG
Ebba Busch mötte pressen i riksdagen efter fredagens besked om Sara Skyttedal.
Foto: Christine Olsson/TT / TT NYHETSBYRÅN

Europaparlamentarikern, det förra kommunalrådet i Linköping och den förra KDU-ordföranden Sara Skyttedal har under sina år som politiker haft en förmåga att skapa uppmärksamhet.

Ibland också turbulens.

Nu har hon – för andra gången – petats som Kristdemokraternas toppnamn inför EU-valet i juni.

Detta efter att det under hösten har kommit fram uppgifter om att hon närmat sig ett annat parti, enligt Expressens uppgifter SD.

”Fullt stöd för beslutet”

Frågan togs först upp i KD:s verkställande utskott den 18 december i fjol. Det berättar Bengt Germundsson, som sitter i partistyrelsen och också är kommunstyrelsens ordförande i Markaryd.

– Sen har det varit en process hela vägen fram till det som presenterades i dag, säger han.

Efter ett möte med partistyrelsen på torsdagen fick alla KD:s riksdagsledamöter och lokala ordföranden runtom i landet informationen: att Skyttedal skulle petas och ersättas av högerdebattören Alice Teodorescu Måwe.

– Av den information vi fick tror jag inte någon landade i en annan uppfattning än att Sara var tvungen att släppa detta. Det finns ett fullt stöd för beslutet, säger Magnus Jacobsson, riksdagsledamot och distriktsordförande för KD Västra Götaland.

Delade meningar om Sara Skyttedal

Han och andra partimedlemmar säger att Skyttedal har varit omdiskuterad inom partiet.

– Hon har haft en stark ställning i vissa delar. En del tycker om henne, en del tycker inte om henne, säger Bengt Germundsson.

Magnus Jacobsson:

– Det finns de som har tyckt väldigt bra om henne och så finns det sådana, som jag, som har varit tveksamma. Hon har ju alltid varit en färgstark eller kontroversiell personlighet. Men efter den informationen vi har fått spelar det inte så stor roll om man har tillhört dem som tycker att hon är jätteduktig eller dem som har varit mer tveksamma. Vi är överens om att det här inte fungerar.

Bengt Germundsson säger att det oavsett position inom partiet inte är ”lämpligt” att närma sig ett annat parti ”med det som nu har varit avsikten”.

– När man har ett förtroendeuppdrag för ett parti är det väl rimligt att inte söka uppdrag i andra partier samtidigt. Det är rätt vanlig praxis, oavsett om det gäller EU eller kommunen.

En annan centralt placerad person inom KD säger att händelsen har varit ”turbulent”, men att många är positiva till Alice Teodorescu Måwe.

– Jag är positivt inställd till framtiden. Jag tror att det här har landat så bra det kan landa.

Striderna kring Sara Skyttedal

Stridigheterna kring Sara Skyttedal började tidigt i hennes karriär. 2014, under ”öppna era hjärtan”-tiden, skrev hon en uppmärksammad artikel på DN Debatt, där hon tyckt att en gräns för antalet flyktingar borde diskuteras.

Det fick kritik av den dåvarande partiledaren Göran Hägglund.

Ett drygt år senare firade Skyttedal med champagne när decemberöverenskommelsen sprack.

Återigen var Hägglund kritisk.

– Inte värdigt, sa han om firandet i SVT:s ”Min sanning”.

Även 2016 skapade den färgstarka politikern rubriker, då hon stämt Dagens Nyheter för att ha publicerat bilder från hennes privata Facebooksida. Patent- och marknadsdomstolen dömde DN att betala Skyttedal 10 000 kronor för några av bilderna (hon förlorade sen tvisten i Patent- och marknadsöverdomstolen), varpå hon återigen firade med champagne.

– Hon har från början stuckit ut i den svenska politiska debatten och ses av många som kontroversiell. Hon har sagt att hon kanske till och med har åsiktstourettes, sa Ekots politikreporter Emilia Aro när Dagens Eko i höstas gjorde ett helt program om striderna kring Sara Skyttedal.

Sara Skyttedal firade med champagne efter att KD röstat för att gå ur decemberöverenskommelsen hösten 2015.
Foto: Roger Turesson / DN / TT NYHETSBYRÅN

Kritik från Ebba Busch

Mest uppmärksamhet har EU-parlamentarikern dock fått det senaste dryga året.

I december 2022 skrev hon på DN Debatt att det var dags att avkriminalisera narkotikabruk. Det var dock inte förankrat i partiet och landade inte väl internt, enligt Expressens uppgifter.

Några veckor senare berättade Skyttedal i en intervju med Dagens ETC att hon själv hade använt sig av cannabis i länder där det är tillåtet.

Partiledare Ebba Buschs reaktion:

– Det finns inga tveksamheter från min sida. Man kan inte företräda partiet som förtroendevald och bruka narkotika. Oavsett om man gör det i ett land där det är lagligt.

I samma veva blossade ett bråk mellan Sara Skyttedal och KD:s dåvarande partisekreterare Johan Ingerö upp inför öppen ridå. Efter att Skyttedal våren 2023 polisanmält honom för sexuellt ofredande på en efterfest nio år tidigare – något han bestämt förnekat – fick han sparken.

Sara Skyttedal i en intervju med Expressen inför EU-valet 2019. Nästa EU-val är nu i juni.
Foto: ANNA-KARIN NILSSON

Bråket med Johan Ingerö

Expressen kunde sen avslöja att Ingerö, på uppdrag av partiledningen, tidigare under året hade försökt stoppa Skyttedal från att medverka i SVT:s ”30 minuter” för att prata om sitt förslag om att legalisera narkotikabruk. När tonläget mellan de båda höjdes ska Ingerö ha sagt att hon var ”körd i partiet”.

Några månader senare petades Sara Skyttedal från KD:s lista inför valet till EU-parlamentet, och ersattes av David Lega. Hon meddelade då först att hon skulle avgå, men ändrade sig sen – för att utmana om förstaplatsen.

KD röstade om saken och Skyttedal vann med siffrorna 43–33, och blev därmed återigen partiets toppkandidat till EU.

Men nu har hon alltså petats en andra gång. Hon har skrivit på X att hon kommer att berätta vad som hände, ”men inte i dag”. 

Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.