Tetzschner ska på måndagen delta i vid ett möte i EU-parlamentet, som inlett en granskning av elektronisk massövervakning av europeiska medborgare i kölvattnet av Edward Snowdens avslöjanden.
Norsk infrastruktur är upplagd på ett sådant sätt att det skulle kunna påverka rättssäkerheten om andra länder får insyn i norrmännens kommunikation, säger Tetzschner.
Sverige antog 2008 en lag som ger Försvarets radioanstalt (FRA) tillgång till norrmännens kommunikation då merparten av norsk tele- och datatrafik mellan Norge och utlandet passerar Sverige.
Tetzschner säger att Norge inlett en dialog med Sverige och att han inom kort reser till Stockholm för att diskutera frågan.
– Vi vill försäkra oss om att trafiken mellan norska medborgare inte faller under svensk övervakning. Även om vi har gemensam infrastruktur kan Sverige inte ta sig friheter i strid med norsk lag, säger han.