Det betyder förstås "att göra teknologi sexigt".
Svenska Happy plugs har en syn på sig själva som ett modeföretag, mer än ett teknikföretag.
- Vi blev som första tekniktillverkare nominerade till Guldknappen (svenskt modepris, reds. anm.) som bästa modeaccessoar, säger företagets grundare Andreas Vural som är på plats i Las Vegas.
De är bara en av flera iögonfallande produkter med svenska avsändare på CES.
Och där det finns entreprenörer med nya idéer som drar blickarna till sig kan man räkna att det finns människor som är redo att investera pengar i dem.
- Det är 160 000 personer på den här konferensen, det är världens största för teknologi. Och här är ett fantastiskt team svenskar som säljer sig själva, möter företag och säljer sina produkter här, säger riskkapitalisten Hans Otterling från Northzone.
Investerade i Spotify
Han har bland annat tidigare investerat i Spotify och var en av de som gick runt och pratade med de svenska start-up-företagen under onsdagen.
- Det finns verkligen en entreprenörsanda att bygga svenska teknologibolag. Det måste vi vara stolta över, att vi har en sådan kultur i Sverige, fortsätter han.
Bland svenskarna fanns förutom "sexiga hörlurar" allt från doftande telefonskal på temat Candy Crush Saga till en teddybjörn som ger ifrån sig en mammas hjärtljud (eller någon annans) baserat på en uppkopplad pulsklocka.
"Kan vara stolta"
- Vi kan vara stolta över svenskarna här. Vi är mycket större här än vad vi är som land, sa Klas Elm från branschorganisationen Elektronikbranschen om den blågula representationen.
"Mycket som händer nu"
Vad har imponerat mest på dig?
- Det är kanske inte de stora teknikhoppen som gäller just i år. Men det är mycket som händer nu som vi har pratat om tidigare. Smarta hem, smarta tv-apparater - det kommer på riktigt nu, sa Klas Elm.