Det är den ideella, oberoende tankesmedjan och researchinstitutet Counter Extremism Project, CEP, som sammanställt listan över vad de beskriver som världens tjugo farligaste extremister.
På listan finns radikala islamister, nazister och ledare för extrema ytterlighetsrörelser världen över. De utgör, enligt CEP, ett ”stort hot mot internationell säkerhet”.
Och ett svenskt namn finns som nummer 17 på listan: Nazistiska Nordiska motståndsrörelsens ledare Simon Lindberg.
Förbjöds i Finland
I beskrivningen av den svenska nazistledaren nämns bland annat att den finska grenen av NMR nyligen förbjöds i Finland och att en granskning som tidskriften Expo genomfört visat att en fjärdedel av NMR medlemmar har dömts för våldsbrott.
Simon Lindberg själv dömdes för hets mot folkgrupp 2018, efter en demonstration i Stockholm, noterar CEP.
– De här personerna har potential att utgöra det största hotet mot världen de närmaste åren, säger Ivor Roberts, tidigare chef för arbetet mot terrorism vid brittiska utrikesdepartementet till The Sun.
I dag arbetar Ivor Roberts som senior rådgivare på Counter Extremism Project.
Simon Lindberg: ”Glädjande”
– I vissa fall rör det sig om det inflytande de har genom att sprida farliga och våldsamma ideologier på internet och via sina nätverk, säger Ivor Roberts till tidningen.
Counter Extremism Project har genom åren anlitats av både amerikanska och tyska utrikesdepartementet.
NMR:s ledare Simon Lindberg avfärdar organisationen som ”en amerikansk lobbygrupp” ute efter att driva ett förbud mot NMR. Men han säger samtidigt att han kan känna viss glädje över sin plats på listan.
– Det är totalt absurt att man hamnar på en lista med terrorister som är ansvariga för en massa människors liv och som är jagade över hela världen, säger Simon Lindberg till Expressen.
– Samtidigt är det också glädjande att man då uppenbarligen ser oss som ett stort hot trots att vi är ett legalt parti.
Att de skulle se er som ett hot, vad är glädjande med det?
– Att vi är ett hot mot det rådande systemet, att vi vill ersätta det med vad vi står för.
Men NMR är inte den enda kopplingen till Sverige. På listans sjätte plats återfinns grundaren av fascistiska Ryska imperiska rörelsen, Stanislav Vorobjev.

2017 kunde Expressens västsvenska edition GT avslöja att Vorobjev deltagit på Nordiska motståndsrörelsens så kallade Nordendagar två år tidigare på en bondgård utanför Skara. Där fanns även en representant för organisationens paramilitära gren Partizan som senare kom att utbildade de två dömda bombnazisterna Viktor Melin och Anton Thulin – som också deltog på samma möte.
Vid mötet överlämnade Vorobjev ett ekonomiskt bidrag till NMR. Han klassades tidigare i år av amerikanska utrikesdepartementet som en ”Specially Designated Global Terrorist”.
– Jag har ingen kommentar gällande deras verksamhet. Det får du nå dem om, säger Simon Lindberg.
Tio mord i Tyskland
Listan toppas av den av flera länder terrorklassade organisationen Hizbollahs ledare Hassan Nasrallah, följd av IS-ledaren Amir Muhammad Sa’id Abdal-Rahman al-Mawla och Hamas Ismail Haniyeh.
På fjärde plats återfinns Beate Zchäpe, en av grundarna till den hemliga tyska nazistiska mördarcellen Nationalsozialistischer Untergrund, NSU, som erkänt sig skyldig till mord på nio invandrare och en polis i Tyskland under åren 2000 till 2006.
Med på listan finns också Ashin Wirathu, en av ledarna för en buddhistisk anti-muslimsk extremiströrelse i Burma och som fått smeknamnet ”Buddhismens Bin Laden”.
De 20 farligaste extremisterna enligt CEP
1. Hassan Nasrallah
Generalsekreterare Hizbollah. Organisationen är terrorklassad av bland andra USA. EU har terrorklassat organisationens militära gren.
2. Amir Muhammad Sa’id Abdal-Rahman al-Mawla
Kalif IS
3. Ismail Haniyeh
Politisk chef Hamas
4. Beate Zchäpe
En av grundarna av tyska mördarcellen Nationalsozialistischer Untergrund, NSU
5. Yusuf al-Qaradawi
Islamistisk teolog och inofficiell chefsideolog för muslimska brödraskapet
6. Stanislav Vorobjev
Grundare av Ryska imperiska rörelsen
7. Ashin Wirathu
Lokal ledare av den buddistiska anti-muslimsk rörelse i Burma
8. Jehad Serwan Mostafa
Den högst rankade amerikanska medborgaren som strider med islamistiska terrororganisationen al-Shabaab
9. Martin Sellner
Grundare av nyfascistiska Identitäre Bewegung Österreich, ledare Defend Europe
10. Ahmad al-Hamidawi
Generalsekreterare Kata’ib Hizbollah
11. Adel Abdel Bary
Talesperson Al-Qaeda
12. Ahmed Umar Abu Ubaidah
Ledare för Al-Shabaab
13. Anjem Choudary
Britisk islamistisk hatpredikant
14. Mahathir Mohamad
Tidigare malaysisk premiärminister.
15. Mullah Fateh Krekar
Hatpredikant utpekade av amerikanska myndigheter som ”specially designated global terrorist”
16. Rinaldo Nazzaro
Rysk ledare för vit makt-gruppen The Base
17. Simon Lindberg
Ledare för Nordiska motståndsrörelsen i Sverige
18. Samantha Lewthwaite
Medlem av al-Shabaab och änka till en av bombterroristerna i London 7/7 2015.
19. Tooba Gondal
IS-medlem och ”jihadi-bride fixer”
20. David Myatt
Tidigare nynazist och islamist som grundat den satanistiska ockulta sekten Order of Nine Angles
Källa: Counter Extremism Project, CEP




Premium
Premium
Premium