Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Superrysaren i Göteborg – vänstern går starkt framåt

Jonas Attenius.
Foto: ANNA-KARIN NILSSON

PremiumDet blåser tydliga vänstervindar i Göteborg. S och V går starkt framåt. Trots det såg det länge ut som att de inte skulle få till ett maktskifte.

Men vid lunchtid på måndagen – med 408 av 411 valdistrikt räknade – svängde mandaten. S, V och MP ser ut att få underlag för egen majoritet med 41 av 81 mandat i kommunfullmäktige.

– Vi ser de problem som göteborgarna ser, det tror jag har varit det viktigaste skälet. Vi har pratat om problemet med bostadsbristen, och visat att vi kan göra en klimatomställning på ett mer rättvist sätt, säger Daniel Bernmar, vars Vänsterpartiet lockat 15,7 procent av väljarna i Sveriges näst största stad.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.

Här är Stockholms bästa kanelbulle – stort test

STORT TEST: Bästa och sämsta kanelbullarna i Stockholm • ”Imponerar”

Premium

Pia Ribbhammar tvingas betala en miljon till Bulletin

Försökta rädda nättidningen • Domstolens krav: Betala tillbaka

Premium

Pernilla, 39, planerar dödshjälp i Schweiz

Lever med obotlig muskelsjukdom: ”Hoppas förstås på ett mirakel”

Premium