Vid 22-tiden kallades polis till en adress i Östhammar efter att flera skott avlossats i en lägenhet.
Polisen blev beskjutna och besvarade elden. Mannen träffades.
– När polisen kommer dit avlossas flera skott. Polisen besvarar skjutningen och mannen träffas av polisens skott, säger förundersökningsledare Kristoffer Sahlin, åklagare vid åklagarkammaren i Uppsala.
När mannen, som är i 30-årsåldern väl kom ut vid 05.15 på morgonen, så var han skottskadad och togs om hand av ambulanspersonal.
– Polisen har haft flera samtal med mannen under natten och morgonen uppmanat honom att komma ut, det är oklart vad exakt det är som gör att mannen tillslut följer uppmaningen, säger Johan Thalberg vid polisen region mitt.
Polisen bekräftade senare under fredagen att det var deras skott som hade träffat mannen.
Misstänkt för mordförsök
Det är oklart om flera personer befann sig i bostaden.
– När mannen har lämnat lägenheten och vi kommer in i bostaden är den tom, säger Johan Tahlberg.
Mannens grannar och boende i närliggande hus evakuerades under natten. Johan Tahlberg vet inte om de har fått komma hem, men säger att de avspärrningar som gjorts av vägar och liknande har plockats bort.
Mannen är misstänkt för försök till mord och det kan enligt Tahlberg inte uteslutas att fler brottsrubriceringar tillkommer under utredningens gång.