Det har nu gått över ett dygn sedan det 24 våningar höga huset Grenfell Tower, nära Nothing Hill i västra London, började brinna. Byggnaden var övertänd och ett stort rökmoln kunde ses på flera kilometers avstånd i London.
Räddningstjänsten var på plats minuter efter att det första larmet kom strax före klockan ett, men branden spred sig enormt snabbt och många blev fast i den eldhärjade byggnaden. Dramatiska scener utspelade sig på platsen när människor försökte rädda sina liv genom att hoppa från fönstren – eller knyta ihop lakan för att på så vis fira sig ner.
Skrik och rop hördes från huset, som enligt de boende var hem åt många barnfamiljer, men också äldre och rörelsehindrade. I huset bor omkring 600 personer, enligt Daily Mail, men hur många som var i huset när branden startade är ännu inte klart. En del boende lyckades fly hals över huvud och eftersom det var mitt i natten var många bara klädda i pyjamas.

17 personer döda
Efter timmar av släckningsarbete kunde räddningstjänsten slutligen bekämpa eldsvådan på torsdagen. Men den fruktansvärda händelsen har än så länge krävt 17 liv och har skadat ännu fler. Inledningsvis fördes 74 personer till sjukhus. På torsdagen vårdas fortfarande 34 personer och 18 personers tillstånd uppges vara kritiskt. Många är fortfarande saknade. Ambulanspersonalen jobbade hårt med att ta hand om alla skadade och en uppmaning gick ut till allmänheten om att bara ringa ambulans i akuta nödfall.
På torsdagsmorgonen har brandmän börjat söka efter offer i byggnaden, rum för rum, under svåra omständigheter. Än så länge har man inte lyckats genomsöka de översta våningsplanen.

Men hoppet falnar om att hitta fler överlevande i byggnaden. Brandchefen Dany Cotton säger att det skulle vara ett mirakel om någon mer hittades vid liv.
– Tragiskt nog förväntar vi oss inte att hitta någon mer vid liv, säger hon enligt Daily Mail.
Samtidigt kvarstår mycket arbete i sökandet, enligt Dany Cotton kan genomsökningsarbetet ta veckor, rapporterar BBC.
Dödsantalet väntas stiga – och Labourpolitikern David Lammy säger att han räds att hundratals har omkommit i lågorna, enligt Daily Mail. Dessutom tror han att det finns företag som kan ställas till svars för människornas död.

Många blev fast i huset
Det senaste dygnet har det kommit allt fler skakande vittnesmål från platsen. Vittnet Khalid Sarang beskriver infernot som ”helvetet på jorden” och flera personer har vittnat om branden på Twitter. En person skrev "Jag sitter fast här! Kan inte ta mig ut utan att dö av röken".
– Jag kan inte föreställa mig hur någon ska ha kunnat ta sig ut, sa vittnet Stuart Budd förtvivlat i BBC:s nattsändning.
Ett vittne berättar för Sky News att han hans vän sett 10 personer hoppa från fönstren för att rädda sina liv.
– När jag kom hit såg jag en person som hoppade från sextonde eller sjuttonde våningen, jag är inte helt säker, säger vittnet till Sky News. Du är fångad, du har inget val.
Channel 4:s George Clarke berättar för The Sun att han täcktes av aska trots att han befann sig 100 meter från byggnaden.
– Det är hjärtskärande. Jag ser människor använda sina ficklampor på de översta våningarna för att tillkalla hjälp, de kan uppenbarligen inte ta sig ut, sa han på onsdagen.
"Aldrig sett något av den här storleken"
Polis, brandkår och ambulans var på plats hela natten och inpå dagen. Som mest arbetade 40 brandbilar och 200 brandmän med räddningsarbetet och bekämpade lågorna, men det försvårades av trånga de trånga gränder och vägar som ligger runtom byggnaderna. Samtidigt fylldes trapphuset med tjock rök och eld.
– Under mina 29 år som brandman har jag aldrig sett något av den här storleken, säger brandchefen Dany Cotton enligt Sky News.
Polisen uppmanade allmänheten att hålla sig borta från platsen och skrev på Twitter att man evakuerat flera närliggande byggnader, enligt The Sun.
Man har även öppnat ett nödcenter för de evakuerade och en lokal hjälporganisation hjälper till med förnödenheter till de drabbade. Även allmänheten har visat sitt stöd och bidragit med mat och vattenflaskor till människor som nu står utan hem.

LÄGG IN
LÄS MER: Kvinna twittrade sin flykt från skyskrapan
Samtidigt växer oron bland anhöriga som inte kan få kontakt med sina nära och kära. Många efterlyser familjemedlemmar på sociala medier och polisen uppmanar anhöriga som är oroliga att höra av sig på ett speciellt nummer.
May: "Behöver förklaring"
Vad som orsakade branden är ännu inte känt med det har cirkulerat uppgifter i sociala medier och i internationella tidningar om att ett elfel skulle kunna ligga bakom branden. Det har också cirkulerat vittnesuppgifter om att branden ska ha startat när en frys exploderade.
Nu väntar en utredning för att få klarhet i varför byggnaden fattade eld och på torsdagen krävde premiärminister Theresa May, som under torsdagen besökt platsen, har gett order om att en offentlig utredning ska genomföras för att försäkra att "den här fruktansvärda tragedin blir ordentligt utredd.
– Vi måste få reda på vad som hänt. Vi behöver en förklaring till det här, säger Theresa May i ett uttalande enligt Sky News.
– Det är vi skyldiga de familjer och människor som förlorat sina nära och kära och hemmen de bodde i.
"Mina tankar är med de drabbade"
Hon sa också under torsdagen att regeringen ska göra allt i sin makt för att de som nu står utan hem, med anledning av branden, ska få nya bostäder "så nära hemma som möjligt".
Redan på onsdagen kallade hon till ett möte för att se till att regeringen var redo att bistå räddningstjänst och lokala myndigheter vid behov.
"Premiärministerns tankar är med alla de som påverkats av denna fruktansvärda händelse och med räddningsarbetarna som arbetar outtröttligt under mycket svåra omständigheter", löd ett uttalande från premiärministerns talesperson, enligt Sky News.
Under dagen har även Labours ledare Jeremy Corbyn besökt kyrkan St Clement's där volontärer tar emot förnödenheter som tagits emot från allmähneten.
Även Londons borgmästare, Sadiq Khan, har uttalat sig med anledning av branden.
– Mina tankar är med dem som drabbats, sa han på onsdagen enligt Sky News.
Blev tillsagda att vänta i huset
Flera vittnen har berättat att räddningstjänsten uppmanade de boende att stanna i sina lägenheter och vänta på hjälp. En del väntade i timmar, enligt BBC.
Kanalen skriver att boende i liknande hus, vars lägenheter inte påverkas av brand eller rök, vanligtvis får rådet att stanna där de är.
Säkerhetsstandards syftar till att hålla branden i lägenheten där den startat och hålla rök borta från trapphus och korridorer en stund, så att räddningstjänsten kan bekämpa branden och sedan varsamt evakuera boende.
– Brandmän behöver inte hundratals människor som kommer ner för trapporna när de försöker bekämpa elden, säger brandexperten Fraham Fieldhouse till BBC.

Boende: "Inget brandlarm"
Brand- och byggexperten Geoff Wilkinson säger till tidningen att han är mycket bekymrad över att rök verkar ha spridit sig till utrymningsvägar.
Och frågan har väckts om huruvida det var rätt att i det här läget råda människor att stanna kvar i sina lägenheter – samtidigts som ytterligare frågor ställts om säkerheten i byggnaden.
Enligt Daily Mail berättar boende att inget centralt brandlarm eller att några sprinkler fungerade när branden utbröt.
– Brandlarmen gick inte i gång i byggnaden, säger Paul Mukar, som hade lägenhet på sjunde våningen i huset, enligt Daily Mail.
Londons borgmästare Sadiq Khan säger att frågor om säkerheten i byggnaden måste besvaras.
– Vi kan inte ha en situation där människors säkerhet utsätts för risker på grund av dålig rådgivning, eller om det är fallet, som det påstås, att byggnader inte är ordentligt underhållna, säger han enligt BBC.
DET HÄR VET VI
En kraftig brand utbröt natten mot onsdag i ett höghus med 24 våningar i västra London.
Det första larmet om branden kom vid 01-tiden på natten.
Hela byggnaden var övertänd.
Enligt vittnen ska människor ha försökt att ta sig ut, bland annat genom att knyta samman lakan, men också hoppa.
Ett vittne uppger för Sky News att 10 personer har hoppat från byggnaden.
Huset inhyser 120-140 lägenheter, enligt en presskonferens på onsdagsmorgon, och bland de boende finns många unga barnfamiljer, äldre och rörelsehindrade personer. Totalt beräknas 500-600 personer bo i huset, enligt BBC.
17 personer har omkommit, men siffran väntas stiga.
64 personer har förts till sjukhus.
Ytterligare 10 personer har tagit sig till sjukhus på egen hand.
På torsdagen vårdas fortfarande 34 personer på sjukhus och 18 är kritiskt skadade.
Det är ännu inte bekräftat vad som orsakade branden, men rykten i sociala medier och uppgifter i brittiska medier pekar på något slags elfel. Vittnesuppgifter gör också gällande att branden startat när en frys exploderade.
Flervåningshuset har tidigare pekats ut som en säkerhetsrisk på grund av dess bristfälliga elinstallationer.
Byggnaden renoverades nyligen och firman bakom renoveringen uppger att arbetet utfördes enligt alla regler.
https://twitter.com/LondonFire/status/874825375347617792
Hyresgästerna: Värden är inkompetent
Boende i området har under flera år uttryckt en oro för brandsäkerheten, och bristfälliga elinstallationer, i byggnaden.
I ett blogginlägg daterat november 2016 skrev en grupp hyresgäster tillsammans:
”Det är en riktigt hemsk tanke men vi tror att enbart en katastrofal händelse kan avslöja hur inkompetent vår hyresvärd är”.
Rydon, firman som utfört renoveringen av huset, uppger i ett uttalande att man är chockade över den förödande branden och att man tänker på alla drabbade och anhöriga.
Firman skriver också i uttalandet, enligt Sky News, att deras renovering levde upp till all nödvändlig byggkontroll, alla brandregler och alla standards för hälsa och säkerhet.










Premium
Premium
Premium