Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Stora protester väntas mot hbtq-lag i Budapest

LIVE-TV: Senaste nyheterna med Expressen TV

Tusentals ungrare väntas protestera på den årliga Prideparaden i Budapest under lördagen. 

Demonstranterna vänder sig mot en ny lag som trädde i kraft i juli. Lagen förbjuder bland annat spridningen av information om homosexualitet och könskorrigering i skolor. 

”Stressande och skrämmande” 

”Den senaste tiden har varit väldigt krävande, stressande och skrämmande för hbtqi-gemenskapen”, skriver protestarrangörerna i ett uttalande enligt Reuters

Lagen har även kritiserats av EU-kommissionen, och anses vara diskriminerande och gå emot unionens värderingar om tolerans och frihet. 

Ungerns hbtq-lag får kritik – premiärministern backar

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.