Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Sju anhållna efter stora insatsen i Sundsvall

Narkotika och vapen togs i beslag.
På torsdagskvällen slog polisen till i Sundsvall.
Foto: Gobiten.se
Vapen, narkotika och misstänkta termosbomber beslagtogs – nu har sju personer anhållits.
Foto: GOBITEN.SE/TT / GOBITEN.SE TT NYHETSBYRÅN

På torsdagskvällen slog polisen till i Sundsvall – nu har sju personer anhållits.

Vapen, narkotika och misstänkta termosbomber beslagtogs – enligt åklagaren har de stoppat ett mord.

– Vi har genom den här framgångsrika insatsen kunnat förhindra att flera grova våldsbrott skett, säger chefsåklagare Karin Everitt.

Polisen var först förtegen om blixtinsatsen i Sundsvall.

De uppgav att ärendet var en del av deras ”intensiva arbete mot kriminella aktörer”.

Nu uppger Åklagarmyndigheten att sju personer gripits och anhållits.

– Jag har under gårdagskvällen anhållit sju personer, varav flera är misstänkta för bland annat förberedelse till mord, grovt vapenbrott, grovt narkotikabrott och förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse samt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor, grovt brott. Nu kommer det hållas förhör med de misstänkta under dagen, och tekniska undersökningar av brottsplatser samt av andra fynd pågår, säger vice chefsåklagare Karin Everitt vid Åklagarkammaren i Sundsvall i ett pressmeddelande.

Kan ha förhindrat mord

Man har bland annat beslagtagit vapen, stora mängder narkotika och vad man tror är outlösta termosbomber.

– Jag och polisen i Sundsvall är lättade och mycket nöjda, vi har genom den här framgångsrika insatsen kunnat förhindra att flera grova våldsbrott skett. Bland annat ett mord och ett antal sprängningar, säger Karin Everitt.

Polisen nämner inte om insatsen kopplas till våldsvågen i Stockholm, som enligt uppgifter till Expressen briserade efter att en konflikt bröt ut om narkotikahandeln i Sundsvall. 

I Stockholm greps också flera personer i räder i Solna och Sollentuna under torsdagen.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.