Undersökningen är gjord av EIU (Economist Intelligence Unit) och omfattar 173 städer världen över. Förra året delade Paris, Hong Kong och Zürich förstaplatsen på listan över städerna som det är dyrast att bo i.
Det här året har en skenande inflation, som drivit upp priset på varor och resor, i kombination med en stark inhemsk valuta lett till att israeliska kuststaden Tel Aviv har tagit över förstaplatsen på den mindre smickrande listan.
Paris och Singapore delar andraplatsen, följt av Hong Kong och Zürich. New York är sexa och Genève sjua, följt av Köpenhamn, Los Angeles och Osaka.
Stockholm rankas som åttonde dyraste staden att köpa bensin i
Syriens huvudstad Damaskus rankas som den billigaste staden i världen att bo i, följt av Tripoli i Libyen och Uzbekistans huvudstad Tasjkent.
Stockholm rankas som den åttonde dyraste staden att köpa bensin i. Högst är bensinpriserna i Hong Kong, följt av Amsterdam och Oslo.