Sprickan i högerblocket om migrationen: ”Olika syn”
Premium: En central skrivning om migrationen, som M, KD och SD enats om, har gett upphov till en konflikt inom högerblocket. Det kan Expressen nu rapportera.
För Liberalerna har aldrig skrivit under på formuleringen, som handlar om att migrationen ska ned till en miniminivå, och partiet kräver att den förhandlas om.
Men det säger Jimmie Åkesson bestämt nej till och får stöd av M och KD.
Är du redan prenumerant, logga in för att läsa. Logga in
Läs Premium gratis i en vecka
Få tillgång till hela Expressens digitala värld. Alla läsare kan använda den fria provperioden en gång. Därefter är priset 79 kr/mån. Digital tillsvidareprenumeration. Ingen bindningstid – säg upp när du vill.
Allt detta ingår:
• Expressen.se och Expressen–appen – obegränsad tillgång till alla artiklar
• E-tidning och korsord alla dagar
• Alla artiklar på skonahem.se, halsoliv.se, levaochbo.se, teknikensvarld.se, mama.nu, alltomresor.se, amelia.se och alltommat.se
Genom att klicka på “STARTA PREMIUM” godkänner du Bonnier News AB:s (org.nr. 559080-0917) prenumerationsvillkor för Expressen Premium och bekräftar att du tagit del av personuppgiftspolicy.