Polisen fick larmet klockan 02.13 natten till fredagen. Flera polispatruller var snabbt på plats för att söka av området. Ingen person påträffades skadad, men skador hittades på en bostadsfastighet.
– Man har spärrat av platsen för att göra en teknisk undersökning. Vi knackar också dörr och undersöker om det finns filmer från kameraövervakning, säger Per Fahlström, presstalesperson på Stockholmspolisen.
Det är den andra händelsen på kort tid i bostadsområdet i Rotebro. Under måndagen kastades en handgranat in i en bostad.
– Vi tittar jättenoga på om det finns några kopplingar, men det är för tidigt att säga om det finns det, säger Per Fahlström.
Ärendet är rubricerat som grovt vapenbrott. Ingen har ännu gripits.
Handgranat kastades in i bostad
I måndags kastades en handgranat in genom ett fönster i en bostad i Rotebro och en kvinna skadades.
Polisen förklarade att den utsatta familjen antagligen inte var den troliga måltavlan.
I stället ska granaten ha varit menad för en ung man som tidigare dömts för bland annat grovt vapenbrott. Det menar pappan till den unge mannen som talat med Dagens Nyheter.
– Ingen förtjänar väl att få en handgranat inkastad i sin lägenhet? Men jag har tänkt i den banan, att den var riktad mot honom, säger pappan till tidningen.