Strax efter 18.00 hittades den skadade mannen av en person som gick förbi i Bällsta. Personen larmade då polisen, som vid 19-tiden är på plats med flera enheter.
– Vi har ett pågående ärende med anledning av den här händelsen, säger Anna Westberg, presstalesperson vid polisen i Stockholm.
Den skadade mannen har förts till sjukhus med ambulans. Han beskrivs ha varit vaken och talbar då ambulansen lämnade Bällsta.
– I nuläget så vet vi inte exakt med säkerhet vad det är för skador han har. Det verkar vara skador av ett vasst föremål som han blivit utsatt för, säger Anna Westberg.
Polisen är i övrigt förtegen om den pågående insatsen. Man jobbar med att samla in mer information om det som inträffat.
Vet du mer? Tipsa Expressen!
• Kontakta Expressen på 71717@expressen.se eller skicka SMS/MMS till 71717