Strax före tio i kväll spårade ett godståg lastat med timmer ur vid Glittinge camping utanför Linköping. Ett pendeltåg som låg en bit bakom godståget körde rakt in i trädstockarna som låg utspridda över spåret. - Timret har slagits in i förarhytten och skadat lokföraren, säger Ronnie Dahlqvist, vakthavande befäl vid polisen i Östergötland.
Östgöta Correnspondentens nätupplaga har talat med Jonas Sjögren som var en av passagerarna ombord. Han berättar för tidningen att två stockar for genom golvet. - En genom förarhytten och en in i första vagnen där jag satt. En av stockarna gick rakt upp i en stol och mannen som satt på den platsen for rakt upp i hatthyllan och blev medvetslös. Sex ambulanser, polis och räddningstjänst från två stationer skickades till platsen.
Bussar till platsen
Sju personer är skadade och har förts till universitetssjukhuset i Linköping. Två personer är allvarligt skadade uppger sjukhuskällor enligt TT. Pendeltåget höll en hastighet på 110 kilometer i timmen när det körde in i godståget uppger SOS Alarm. Det ska ha funnits omkring hundra passagerare på tåget. Polisen skickade tre bussar till platsen. Under kvällen bussades alla de cirka hundra passagerarna på pendeltåget till Universitetssjukhuset i Linköping. - Det är för att vi ska kunna registrera dem, säger Hans Borglund, befäl vid polisens länskommunikationscentral, till TT.
Vagn gick av
Timmertåget tillhör företaget Inlandsgods. Det var på väg från Nässjö till Hallstavik i Uppland när urspårningen skedde. - Det är en vagn i tågsättet som har gått av, säger Stefan Karlsson, pressjour på Inlandsgods, till TT.