Nazistiska Nordiska motståndsrörelsen har samlat omkring 500 personer i dagens demonstration i centrala Falun. Längst fram i tåget går ett 150-tal personer i vita skjortor och sköldar. Bakom dem går omkring 350 mörkt klädda anhängare. Men precis som i fjol – då Tess Asplund ställde sig framför demonstrationståget med knuten näve i protest – samlas motdemonstranter för att visa sin avsky.


Donerar pengar
Den antirasistiska organisationen ”Inte rasist, men” donerar pengar till verksamheter som på ett eller annat sätt kämpar mot antirasism för varje steg som nazisterna tar. Totalt räknar man med att skänka 80 000 kronor till bland annat utbildning om nazismens brott genom kampanjen ”Nazister mot nazister”.
Nazisterna möts av budskap
Och längs de två kilometer som Nordiska motståndsrörelsen marscherar har Faluborna lämnat flera budskap:


Motstånd i sociala medier
På Facebook och Twitter har mängder av folk visat sin avsky inför Nordiska motståndsrörelsens demonstration. Under dagen har även Svenska kyrkan hållt en gudstjänst på temat öppenhet och mångfald.