För två veckor sedan kunde Expressen berätta att en topptjänsteman inom Socialdemokraterna blivit avstängd från sitt jobb som vd på en kursgård efter misstankar om bedrägeri i hundratusenkronorsklassen.
Kursgårdens styrelse har utrett ärendet - och meddelar nu i ett pressmeddelande att man avskedar direktören.
upprätta en polisanmälan.
– Det här är naturligtvis väldigt olyckligt för alla inblandade. Jag och styrelsen har agerat snabbt och tillsatte en internutredning så snart vi fick kännedom om att oegentligheter från vd:n sida kunde misstänkas. Utredningen visade att det fanns grund för avskedande och polisanmälan. Nu får polisutredningen ha sin gång, säger styrelseordförande Johan Lindholm, tillika ordförande i Byggnads.
Bjöd på boende, mat och alkohol
Styrelsen meddelar samtidigt att man inte kommer att offentliggöra innehållet i internutredningen så länge polisen bedriver sin förundersökning.
Direktören är styrelseledamot i flera stora företag som ägs av Socialdemokraterna och är samtidigt vice styrelseordförande i en organisation med över en halv miljon medlemmar.
Anklagelserna som nu fäller direktören rör en bjudresa till kursgården där medlemmar i en idrottsförening fick gratis boende, mat och alkohol till ett värde av hundratusentals kronor. Notan föll sedan på fackförbunden. Direktören satt samtidigt i styrelsen för den aktuella idrottsföreningen.
Expressen har utan resultat sökt den avskedade direktören.