Expressen kan i dag avslöja att minst tre riksdagsledamöter, ett statsråd och två landshövdingar, fått lägenheter genom en stiftelse som är direkt underställd regeringen. Lars-Erik Lövdén hade som bostadsminister ansvar för den alltmer kaotiska bostadssituationen i Stockholm. Själv fick han sin lägenhet på Runebergsgatan genom stiftelsen. – Det var på 80-talet när bostadssituationen inte var så problematisk. Jag såg inget fel i att jag fick lägenheten, säger han. Lövdén har fortfarande kvar bostaden, trots att han numera bor i Skåne och har slutat som minister. – Jag har inte bestämt vad jag ska göra med lägenheten. Jag har den som övernattningslägenhet, säger han.
Dottern tog över
Lövdén är långt ifrån ensam om att kapa åt sig ett hyreskontrakt via stiftelsen. Göte Bernhardsson, landshövding i Västra Götaland, fick en lägenhet på Surbrunnsgatan i Vasastan. Där bor nu hans 25-åriga dotter. Kjell Nordström, s-riksdagsledamot och dessutom ledamot i styrelsen, har också fått lägenhet genom stiftelsen. Listan kan göras ännu längre. Till exempel har de båda riksdagsledamöterna Maria Öberg och Berit Högman fixat lägenhet genom stiftelsen. – Ja, det händer att statsråd eller riksdagsledamöter behöver en bostad eller en övernattningslägenhet i Stockholm. Då har vi ibland kunnat ordna det snabbt, säger Ingela Thalén, före detta socialförsäkringsminister, partisekreterare och stiftelsens nuvarande ordförande. Hon poängterar att varannan lägenhet som blir ledig lämnas till den allmänna bostadsförmedlingen. Resten av kontrakten fördelar styrelsen efter eget huvud. Varför får s-politikerna gå före? – Det är lätt att hyra ut till dem för man vet att de är bra hyresgäster. Jag tycker inte att det är någon gräddfil. Vi följer hyreslagstiftningen, säger Thalén.
Inget stöd i protokollen
Men enligt Mikael Wiman som är länsassessor vid länsstyrelsen i Stockholm, som har tillsynen över stiftelser, får det inte gå till så. – Den här typen av selektering har inget stöd i stiftelseprotokollet, säger han om att lägenheter hamnat hos barn till politiska makthavare. Ingela Thalén säger sig nu vilja ändra på reglerna så att s-pamparna inte ska få besittningsrätt över lägenheterna. – Jag tycker att det är fel att de sitter på lägenheterna när de har lämnat sina uppdrag och egentligen bor ute i landet, säger hon. Ännu har dock ingen regeländring kommit till stånd.
Kontakta Expressen!
Vet du något mera om den här bostadsskandalen? Eller känner du till liknande fall? Mejla Expressens reporter Anna Krook och berätta!