Cernan var kapten ombord på rymdfarkosten Apollo 17 som lyfte mot månen i december 1972. Det var den sista bemannade färden till månen i det amerikanska rymdprogrammet.
Eugene Cernan och hans kolleger slog flera olika rekord under resan. Själv tillbringade Cernan sammanlagt 566 timmar och 16 minuter i rymden, varav 72 timmar på månens yta under sin karriär som astronaut, enligt Nasa.
"Vi är ledsna över att ha förlorat pensionerade Nasa-astronauten Gene Cernan, den siste mannen som gick på månen", skriver amerikanska rymdmyndigheten på Twitter.
We are saddened by the loss of retired NASA astronaut Gene Cernan, the last man to walk on the moon. https://t.co/Q9OSdRewI5 pic.twitter.com/gPdFTnXF2C
— NASA (@NASA) 16 januari 2017
Eugene Cernans upplevelser i rymden satte djupa spår, inte bara på månens grustäckta yta, utan framför allt i hans eget sinne.
LÄS MER: De vandrade på månen – så gick det sen
I filmdokumentären "I månens skugga" från 2007 berättade Cernan om den uppenbarelse han fick då han stod på månens ödsliga men ändå majestätiska yta.
Tolv personer har varit på månen
– Det finns för många syften, för mycket logik. Det var för vackert för att ha hänt av en händelse. Det måste finnas något större än du och jag... och jag menar det i en andlig mening, inte i en religiös. Det måste finnas en universums skapare som står över religionerna som vi själva skapat för att styra våra liv, säger Cernan i filmen.
LÄS MER: Edgar Mitchell gick på månen – blev 85 år gammal
Astronauterna Neil Armstrong och Buzz Aldrin var de första människorna på månen den 21 juli 1969. Sammanlagt har tolv astronauter lämnat sina fotspår på månen.