Det var i ett möte med ryska flygvärdinnor på lördagen som Putin i hotfulla ordalag ifrågasatte Ukrainas framtid som suverän stat.
– Om de ukrainska myndigheterna fortsätter att göra det de gör sätter det framtiden för den ukrainska staten i fråga, och det kommer helt och hållet vara deras ansvar, sade han enligt den regeringsvänliga ryska nättidningen Pravda.
Hittills har Putin förnekat att han vill ockupera Ukraina.
Uppgift: Vill tillsätta marionett
När Rysslands invasion inleddes förra torsdagen meddelade Putin att det handlade om en militär ”specialoperation” med syftet demilitarisera och ”avnazifiera” grannlandet och förhindra ett påstått ”folkmord” mot den rysktalande befolkningen i området Donbass, bestående av regionerna Donetsk och Luhansk.
Det har därefter blivit tydligt att Putins plan inbegriper att störta den ukrainska regeringen. Ryska specialförband har under krigets första vecka gjort tre misslyckade försök att mörda president Volodymyr Zelenskyj, enligt källor till The Times.
I början av den här veckan rapporterade tidningarna Kyiv Post och Ukrajinska Pravda om underrättelseuppgifter om att Putins plan var att ersätta Zelenskyj med den tidigare presidenten Viktor Janukovytj som avsattes 2014 och därefter flydde till Ryssland.