Solresor hade tre vuxna gäster på hotellet när Billy fick sätta livet till för knappt två veckor sedan. Efter händelsen har ett antal svenskar hört av sig till Solresor.
– Det har kommit ett antal mejl, högst tio skulle jag tro. De har reagerat med avsky och undrat hur vi ställer oss till det här, säger Pauline Berndtsson, informationschef på Solresor, som kallar Billys död "en fruktansvärd händelse".
Solresor har fått en förklaring av hotelledningen, där man tar avstånd från de anställdas agerande och försäkrar att de handlat på eget bevåg. Eftersom en del hotellgäster ska ha klagat på hunden uppges de anställda ha fått instruktioner att föra hunden till ett härbärge, inte att slänga hunden i krossen.
Den här förklaringen tror inte alla demonstranter på, enligt The Telegraph, och de uppmanar till bojkott av hotellet. Men Solresor litar på hotellet och kommer inte att bryta några avtal.
– Om det varit hotellet som legat bakom hade det sett annorlunda ut, säger Pauline Berndtsson.
Presidenten: "En skam"
När den sju månader gamla valpen slängts i krossen av två anställda hörde några turister hundens kvidanden och räddade honom. Men trots vård dog han av sina skador. Billy besöktes på djursjukhuset av dussintals bekymrade människor.
– Han var en stackars, bräcklig liten hund. Att tänka att någon skulle kunna kasta ett levande djur i en kross är helt otroligt. Det är barbariskt, säger Lynn Gandy till Mail Online.
Landets har skakats ända upp till regeringsnivå.
Nicos Anastasiades, president på Cypern, tvingades kommentera saken och beskrev den enligt The Telegraph som ”en skam för samhället och vårt land” och uppmanade att händelsen skulle diskuteras i landets skolor.
Enligt Cyprus Mail har de två anställda som tog livet av hunden fått sparken och kommer att ställas inför domstol.