Under lördagskvällen satt USA:s president Joe Biden i samtal med Israels premiärminister Benjamin Netanyahu och Palestinas president Mahmoud Abbas om de pågående striderna mellan Israel och Hamas.
När Biden talade med Netanyahu så ”uttryckte han sitt stöd för Israels rätt att försvara sig mot raketbeskjutning från Hamas och andra terroristgrupper i Gaza”. USA klassar precis som Israel Hamas som en terroristorganisation.
Ocasio-Cortez publicerade klipp på bombade byggnaden
Nu möts Joe Biden av hård kritik från Demokraternas vänsterflygel. Alexandria Ocasio-Cortez som på Twitter skriver att Israel är en apartheid-stat, ingen demokrati.
https://twitter.com/AOC/status/1393673695433043976I ett inlägg publicerar hon ett videoklipp på hur israelisk militär under lördagen bombade en 12-våningsbyggnad i Gaza City, där nyhetsbyrån Associated Press (AP) och Qatar-finansierade nyhetsbolaget Al-Jazeera hade kontor. Militären berättade för fastighetsägaren att huset skulle bombas och gav denna en timme på sig att utrymma samtliga hyresgäster. De hävdar även att Hamas bedrev underrättelseverksamhet i huset.
Ocasio-Cortez: Det här händer med USA:s stöd”
Till klippet skriver Ocasio-Cortez:
”Det här händer med USA:s stöd. Jag bryr mig inte om hur någon talesperson försöker spinna det här. USA lade in sitt veto i FN:s uppmaning till vapenvila. Om Biden-administrationen inte kan stå upp mot en allierad. Vilka kan de stå upp mot? Hur kan de trovärdigt säga sig stå för mänskliga rättigheter?”.
https://twitter.com/AOC/status/1393672450928480262Även den demokratiska senatorn Bernie Sanders från Vermont riktar skarp kritik mot Joe Bidens hantering av konflikten. I en krönika i New York Times uppmanar han USA att sluta ursäkta Benjamin Netanyahus regering och undrar varför det aldrig frågas ”vad som är det palestinska folkets rättigheter?”.