Vid 22-tiden bekräftade polisen att en man var skottskadad i bostadsområdet Valsta, i Märsta norr om Stockholm, och förd i ambulanshelikopter till sjukhus med allvarliga skador.
Mannen ska dock ha varit vaken och talbar under transporten.
– När han avtransporterades var han vaken och talbar. Vi har således kunnat kommunicera med honom medan han togs om hand av ambulanssjukvårdare, säger Ola Österling till TT.
Offret är en man i 20-årsåldern.
Efter sök med hundpatrull i området har det gripits en man i 20-årsåldern som misstänkt för dådet, meddelar polisen strax innan klockan 22.30 på söndagskvällen.
Polisen har startat en förundersökning om misstänkt mordförsök. Ett antal vittnen ska ha befunnits sig på platsen och de hörs av polis.
– Vi har en omfattande insats på plats. Det är minst en gärningsman och vi har bra uppgifter. Vi gör genomsök på platsen och ska påbörja dörrknackning, säger Ola Österling till Expressen strax efter klockan 22.
Även regionala insatsstyrkan är på plats, enligt uppgifter till Expressen.
Larmet kom in vid 21-tiden på söndagskvällen
Det var strax innan klockan 21 som polisen larmades om ett grovt våldsbrott i Märsta norr om Stockholm.
– Vi har precis kommit dit med med några patruller för att utreda om det skett ett grovt våldsbrott på platsen, så vissa saker är fortfarande obekräftade, sa polisbefälet John Larsson till Expressen strax efter klockan 21.