Polisen larmades till skolan strax efter 8 på tisdagsmorgonen, där en skolelev ska ha varit beväpnad med kniv. Eleven ska också ha varit väldigt aggressiv i anslutning till skolpersonal, enligt polisen.
Senare på morgonen anländer fler patruller och vid 9-tiden meddelar polisen att det mest akuta läget är över.
Inte riktat mot skolan
Enligt polisen verkar det en konflikt mellan pojken och en annan skolelev ligga bakom.
– Det är inte riktat mot skolan som sådan, utan en konflikt mellan två elever. Vad det består i måste vi utreda i det fortsatta arbetet med socialtjänsten, säger Jonas Lindell som är chef för lokalpolisområde Höglandet.
Eleven ska ha attackerat en anställd på skolan, som fick lindriga skador i samband med händelsen.
– Det är för tidigt att säga var skadorna kommer ifrån, vi kan inte bekräfta det i nuläget, säger Jonas Lindell.
Eleven, som är i mellanstadieåldern, är nu omhändertagen. Polisen rubricerar händelsen som två mordförsök och ett fall av förberedelse till mord.