Enligt polisen ska det röra sig om en bil som inte stannat för en kontroll i Solna strax utanför Stockholm.
– Den flyende bilen ska sedan ha krockat med ett annat fordon. En person är skadad, men ska vara vaken och talbar. Polis kontrollerar två personer som befann sig i den flyende bilen, säger Towe Hägg, presstalesperson vid Stockholmspolisen.
Den skadade personen har förts till sjukhus med ambulans.
Polisen skriver på sin hemsida att två män i det flyende fordonet gripits misstänkta för penningtvättsbrott. Enligt Expressens uppgifter ska en person i det flyende fordonet haft på sig ”en större summa pengar”.
Jakten ska ha börjat i Stockholms city, enligt Expressens uppgifter. Polisen kan inte bekräfta att en polisbil är inblandad i krocken. Via sin hemsida skriver polisen:
”Den fordonsförare som polisen skulle kontrollera stannade inte till en början. I höjd med Haga norra på E4 krockade föraren av det flyende fordon med ett annat fordon.”
Inledningsvis rapporterade Expressen att en polisbil skulle ha varit inblandad i krocken. Enligt nyare uppgifter ska den jagade bilen ha krockat med en annan personbil, som i sin tur körde in i en tappad last från ett tredje fordon.
VET DU MER? HAR DU BILDER?
• Kontakta Expressen på 71717@expressen.se eller skicka SMS/MMS till 71717