Den 16-årige pojke som misstänks ha brutit sig in hos kvinna i 90-årsåldern och våldtagit henne i hennes hem i Dals-Ed åtalas i dag. Det meddelar åklagarmyndigheten..
Våldtäkten som ägde rum i juli i år kom att skaka den lilla byggd där både den misstänka gärningsmannen och offret bor, ett samhälle med omkring 3 000 invånare.
Kvinnan blev överfallen i sitt hem och pojken misstänks även för sexuellt ofredande mot en annan kvinna. Hon bor nära våldtäktsoffret och ofredandet ska enligt åklagaren ha skett mindre än en timma tidigare.
– Gärningarna har ägt rum samma förmiddag. De båda målsägandena är inte på något vis släkt eller bekanta med den tilltalade. Förutom muntlig bevisning finns även stark teknisk bevisning i form av DNA som binder den tilltalade till gärningen, kommenterar chefsåklagare Daniel Edsbagge i ett pressutskick.
Tidigare dömd
I samband med häktningen av pojken nekade han till brotten. Han är dömd för brott sen tidigare, men inte något liknande det här.
Efter att 16-åringen häktades pratade Expressens Christer El-Mochantaf med pojkens pappa. Om misstankarna som riktas mot sonen säger han att om de skulle stämma så är det inte normalt.
– Skulle det här stämma är det inte normalt, det är klart att det inte är.