Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Plan från Arlanda gled av landningsbanan i Riga

Ett flygplan från Stockholm har glidit av landningsbanan när det landade i Riga.
Enligt företaget AirBaltic orsakades olyckan av snö och dålig sikt.
Ombord på planet befann sig 44 passagerare.

Ett flygplan från Stockholm har glidit av landningsbanan när det landade i Riga. 

Enligt företaget AirBaltic orsakades olyckan av snö och dålig sikt. 

Ombord på planet befann sig 44 passagerare. 

Ingen ska ha skadats vid olyckan.  

Under fredagen skedde en olycka på Rigas flygplats. Ett AirBaltic-flygplan som flög från Stockholm Arlanda gled av landningsbanan när det skulle landa på Rigas flygplats. 

Planet som ska ha haft 44 passagerare ombord ska enligt ett pressutlåtande från AirBaltic ha glidit ner från landningsbanan pågrund av snö och dålig sikt. 

Ingen ska ha skadats i olyckan. 

Med på planet befann sig bland andra Lettlands utrikesminister Edgars Rinkēvičs. Han skriver på Twitter att det har varit en ”oförglömlig vecka”. Han tackar personalen på flygplanet, räddningstjänsten och polisen för deras snabba agerande, lugn och professionalism. 

https://twitter.com/edgarsrinkevics/status/1466719609415950337

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.