Svenske finansmannen Jöns Bartholdson, 43, hade hedersuppdraget som marskalk på 33-åriga Pippa Middletons bröllop i Storbritannien.
Middletons vigsel med James Matthews, 41, har kallats för "årets societetshändelse".
När Jöns Bartholdson nu skulle säga ja till sin Anna Ridderstad, 37, i Oscarskyrkan på Östermalm i Stockholm var det flera som menade att detta var årets svenska societetsbröllop.

Och Pippa Middletons närvaro med brodern James Middleton och maken James Matthews höjde förstås statusen på bröllopet.
Pippa är syster till hertiginnan Kate, gift med prins William av Storbritannien. Bröllopet mellan Pippa och James har kallats för "årets societetshändelse" i Storbritannien. Och smekmånaden väljer paret att avsluta i Sverige – genom närvaron på bröllopet mellan Jöns Bartholdson och Anna Ridderstad.
– Vi är bara här för att njuta av ett privat bröllop, säger James Matthews när han och Pippa anländer till kyrkan.
H&M-familjen på bröllopet
Längs gatan hade flera nyfikna personer ur allmänheten samlats för att få en skymt av det brittiska societetsparet.
Men även kända svenskar syntes till på gästlistan, som H&M:s vd Karl-Johan Persson och hans hustru Leonie, journalisten Carolina Neurath och hennes make Niclas Engsäll.


Även prins Carl Philips ex-flickvän, Emma Pernald, som i dag arbetar som marknadsdirektör var på bröllopet ihop med sin nuvarande make Tomas Jonson.
– Du anar inte, säger Erika Bartholdson, brudgummens svägerska, på frågan om hon ser fram emot bröllopet.
Efter vigseln som varade i drygt en timme kom paret ut till jubel och riskastning. Brudgummen Jöns var snabbt framme och kindpussades med Pippa Middleton och James Matthews.
Fortsatte med båt till Villa Pauli
Jöns Bartholdson och Pippas vänskap går långt tillbaka – och i flera år förföljdes vännerna av romansrykten i brittisk press.
Det dementerades dock snabbt – och i dag är de goda vänner och det är ofta Jöns Bartholdson som bjuder in Pippa med familj och vänner till Sverige när hon är här på visit.

Vigselceremonin i Oscarskyrkan följdes av en båttur till Villa Pauli i Djursholm i Stockholm. Brudparet skålade med sina vänner ombord på båten innan de anlände till den vackra villan i lummig miljö i Djursholm.
Där fortsatte festligheterna med bröllopsmiddag och tal. Inför varje tal spelades olika låtar, bland annat Ace of Base och Abba. Sent på kvällen förflyttade sällskapet sig in i huset för att äta tårta.