Larmet om skottlossningen inkom strax efter klockan 22 på onsdagskvällen. Enligt polisen hördes flera skott avlossas på Öxnehaga i Huskvarna.
När polispatruller kom till platsen hittades en skottskadad man i 25-årsåldern.
– Vi jobbar intensivt med att säkra brottsplatsen och finna den exakta brottsplatsen, säger Johnny Gustavsson på polisen.
Mannen har förts med ambulans till sjukhus. Skadeläget är oklart.
”Gärningspersonen hade ett visst försprång”
Polisen misstänker att gärningspersonen flydde från platsen med en cykel eller elsparkcykel. De har nu inlett en stor sökinsats och pratar med folk som kan ha gjort iakttagelser i samband med skjutningen.
– Gärningspersonen hade ett visst försprång även om vi var snabbt på platsen, säger Johnny Gustavsson.
Senare på onsdagskvällen beslutade polisen om en större avspärrning utanför Oxhagsskolan.
– Vi misstänker att det är brottsplatsen, säger Johnny Gustavsson.
Polisen uppger på torsdagsmorgonen att ingen hittills är misstänkt i ärendet. De söker också iakttagelser och tips från personer som vet något om händelsen.
Händelsen rubriceras som mordförsök.