Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Person hittad död utomhus – misstänkt mord

Följ senaste nytt i Expressen TV.
Foto: Google Maps

En person har hittats död utomhus i Örebro natten till söndag.

Personen låg på en gata i stadsdelen Väster och hittades vid midnatt av en förbipasserande, som larmade polisen.

Polis har inlett en förundersökning om mord alternativt dråp.

Polisen larmades till Väster i Örebro natten till söndag efter att förbipasserande stött på en livlös man utomhus.

– Strax innan midnatt så inkom det ett samtal från allmänheten där man påträffat en livlös person i stadsdelen Väster i Örebro, säger Olle Lund, vakthavande befäl.

När patrullen anländer på plats konstateras personen avliden. Polisen har inlett en förundersökning om mord, men dödsorsaken är i nuläget oklar.

– Det fanns omständigheter på platsen som gjorde att ett brott inte gick att utesluta. Därför inleddes en förundersökning gällande mord.

Klockan 02.30 är flera patruller fortfarande på plats och arbetar med utredningsåtgärder.

– Just nu är vi är där med polisresurser, bland annat tekniker, som jobbar på plats, säger Olle Lund.

På söndagsmorgonen var ingen gripen. 

I slutet av november gjordes flera stora polisiära insatser i området där flera bostäder genomsöktes. Polisen utreder om händelserna har någon koppling till varandra. 


Andra nyheter:
Mannen erkänner att han dödade kvinnan i Åkarp

Mannen förnekar anklagelsen om mord.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.