Finansminister Per Bolund och kulturminister Amanda Lind (MP) har presenterat regeringens satsningar på kulturen i budgeten för 2021. Det handlar om totalt 3,4 miljarder kronor, varav en miljard till nästa år.
Bolund medgav att de satsningar som tidigare gjorts inte varit nog.
– Det är uppenbart att kulturen fortfarande drabbas mycket hårt av pandemins konsekvenser och de restriktioner som råder.
Satsning på smittsäkra evenemang
Amanda Lind räknade upp flera områden som kommer få ett tillskott genom de nya budgetsatsningarna. Bland annat kommer pengar att gå till museum, bioverksamhet, teatrar och kommunala kulturskolor. Regeringen vill även att stödet ska gå till att smittsäkra fler kulturevenemang.
– Vi jobbar med frågan om ordningslagen att få ta emot lite mer publik, men det skulle betyda stora omkostnader och därför är det väldigt viktigt för oss att redan nu gå ut med den här omstartsmiljarden, säger Amanda Lind.
Regeringen satsar även 80 miljoner kronor på att stärka arbetsvillkoren för kulturarbetare.