Gå direkt till sidans innehåll

Passagerarplan med 118 ombord kapat

Ett libyskt inrikesflyg med 118 personer ombord kapades under förmiddagen och landade på Malta.

Nu har de två kaparna gett upp och lämnat planet tillsammans med de sista ur gisslan, rapporterar landets premiärminister.

Kaparna som uppges vara Khadaffi-sympatisörer och hotade att detonera en handgranat, rapporterar Times of Malta.

Samtidigt ska de ha sökt asyl på Malta, rapporterar AFP.

Här är planet som ska ha kapats och tvingats ner på Malta.
Här ser man hur det kapade planet har rört sig och landat på Malta.
Foto: Flightradar24

Planet - ett libyskt inrikesflyg av modell Airbus A320 från Afriqiyah Airways - uppges ha haft 111 passagerare och sju besättningsmedlemmar ombord. Det rör sig om 82 män, 28 kvinnor och ett spädbarn.

Vid klockan 15.40 meddelade landets premiärminister Joseph Muscat via Twitter att kaparna hade lämnat planet tillsammans med de sista besättningsmedlemmarna som suttit gisslan. I samband med detta gav de upp och omhändertogs av polis.


https://twitter.com/JosephMuscat_JM/status/812306508146950145


https://twitter.com/JosephMuscat_JM/status/812307815821873152

De två kaparna söker asyl på Malta, rapporterar AFP.

Enligt uppgifter till Times of Malta påstod sig kaparna ha haft en handgranat. De ska ha uttryckt stöd för den tidigare Khadaffi-regimen. En kapare ska också ha skymtats när han viftade med den tidigare helgröna libyska flaggan.

Har hittat en granat och vapen

Vid en presskonferens meddelade Joseph Muscat att kaparna ska ha haft en pistol och en granat, och vid en genomsökning av planet hittades ytterligare ett vapen, rapporterar BBC.

De misstänkta kaparna förhörs, och även gisslan hörs av polis. Passagerarna ska så snart som möjligt få hjälp att komma tillbaka till Libyen, meddelade ministern under presskonferensen.

Enligt obekräftade uppgifter som rapporterats i libyska medier ska kaparna ha kärvt att Said Khadaffi, den forne diktatorns son, ska släppas fri från fängelse. Han greps och dömdes till döden i samband med att fadern störtades, en dom som senare ändrades.

Kvinnor och barn släpptes först

Maltas premiärminister Joseph Muscat meddelade strax före klockan 14 att en första grupp passagerare - kvinnor och barn - hade släppts ut från flygplanet. Sedan dess har en strid ström av passagerare, och strax före klockan 15 även besättning, släppts ut ur planet.

Kvar ombord fanns då två kapare samt ett antal medlemmar ur besättningen.


https://twitter.com/JosephMuscat_JM/status/812294386558046208

Information från flygtjänsten Flightradar24 visar hur planet lyfte från Sebha i Libyen och rörde sig norrut mot Tripoli. Men i stället för att gå ned i den libyska huvudstaden visar loggen att planet fortsatte på en nordostlig kust ut i Medelhavet, fram till att man landade på Malta.


https://twitter.com/flightradar24/status/812252462300233728

Flygplatsen har stängt all trafik under det pågående dramat.

Vanligare med kapningar förr

Terrorforskaren Hans Brun menar att den här typen av flygplanskapningar var betydligt mer vanliga förr jämfört med i dag.

– Det var förhållandevis vanligt i slutet av 60-talet, inte minst i Västvärlden. Men det lyckades man bygga bort genom en rad internationella åtgärder som ledde till obligatoriska säkerhetskontroller runtom i världen. Från -72, -73 minskade problemen med flygplanskapningar ganska radikalt, säger Hans Brun och fortsätter:

– Detta är som jag förstår ett libyskt inrikesflyg och som man vet är Libyen en stat i sönderfall där det inte finns någon fungerande regeringsmakt. Då brister även säkerhetskontrollerna vilket leder till att det kan vara fullt möjligt att få ombord sprängmedel på ett flygplan.