Rasmus Paludan har de senaste åren vid flera tillfällen bränt koraner i Sverige. Senast i påskhelgen var han på plats i flera städer och i samband med det inleddes våldsamma upplopp. 26 poliser och 14 civila skadades vid samtliga tillfällen.
Han bränner koranen för att provocera, men hävdar själv att han har politiska motiv. Hans parti Stram Kurs är emot islam och målet med manifestationerna är att visa att religionen inte hör hemma i ett västerländskt samhälle, uppger Paludan.
I Danmark ställde hans parti i upp i valet 2019. Då nådde Stram Kurs upp till 1,8 procent – 0,2 procentenheter från spärren till folketinget.
Skickat in sitt deltagande
Nu satsar han i Sverige. Tidigare har han insinuerat att han kan komma att ställa upp i det svenska valet.
Nu har han skickat in sitt deltagande till Valmyndigheten. Han ställer upp till riksdagsvalet, under partibeteckningen ”Stram Kurs Sverige”, visar anmälan som Expressen tagit del av.
Rasmus Paludan anmälde sitt deltagande i dag, 20 april.

Störtdök efter en skandal
Rasmus Paludan har en dansk mamma och en svensk pappa – och är därmed svensk medborgare. Han hävdade sin rätt 2020 när han belades med inreseförbud i landet i samband med att hans ansökan om allmän sammankomst nekades. Därmed har han i dag dubbla medborgarskap.
Men i Danmark har hans politiska karriär störtdykt efter en skandal.
I augusti 2021 avslöjade Ekstrabladet att Rasmus Paludan chattade om sex med minderåriga. Han ska även ha delat bilder med sexuellt innehåll på forumet. Paludan nekade till anklagelserna och hävdade att han inte visste om personernas åldrar. Han kallade det för en ”storm i ett vattenglas”.