I SVT:s "Agenda" i går kväll pressades Jimmie Åkesson om partiets syn på rasism och svenskhet. Svaren blev de vanliga: rasister finns även i andra partier, och det är viktigt att invandrare anpassar sig.
Bakgrunden till intervjun var förstås den film som offentliggjordes av Expressen förra veckan. Där hörs komikern Soran Ismail säga att han "älskar Sverige som få andra" till SD-höjdaren Erik Almqvist.
Men Almqvist vill inte höra på det örat. Inte bara är Soran Ismail inte svensk, enligt Almqvist:
- Du är svenskfientlig, säger Erik Almqvist.
Men Soran Ismail, uppväxt i Knivsta, framhärdar. Sverige är mitt land, säger han. Det gör Almqvist förbannad:
- Nej, det är inte ditt land, det är mitt land.
Det här resonemanget om svenskhet kom lite i skymundan i förra veckan. Då handlade mycket av upprördheten om järnrör och grova ord: blatte-lover, hora och babbe.
Men egentligen är "det är inte ditt land"-snacket det mest intressanta med filmen. Det understryker vilken extrem syn ledande SD:are har på svenskhet.
Det räcker inte med att vara svensk medborgare. Det räcker inte med att älska Sverige.
När jag lyssnar på Almqvist och Ismail tänker jag på SD och Zlatan Ibrahimovic.
Man hör inte ledande Sverigedemokrater tala så ofta om Zlatan Ibrahimovic längre.
Annat var det år 2007 - det år SD på allvar bröt igenom medievallen och Jimmie Åkesson äntligen fick sina hett efterlängtade debatter med toppolitiker från andra partier.
Då var Zlatan inte kapten i det svenska landslaget, som i dag. Han hade inte gjort fyra mål mot England på den svenska nationalarenan. Ganska ofta hördes muttret: Zlatan är överskattad, för kaxig, för störig.
Ledande Sverigedemokrater ifrågasatte Zlatan, född och uppväxt i Malmö. Var han verkligen att betrakta som svensk?
Zlatan var blågul landslagsman redan då. Men det räckte inte för SD.
SD-toppen Mattias Karlsson sade i "Ekot" att Zlatan Ibrahimovics kroppsspråk och sätt att prata inte är svenskt, i hans ögon. Det var i mars 2007.
En aprilmorgon, en månad senare, satt jag på X2000-tåget söderut tillsammans med Jimmie Åkesson. Kvällen före hade han debatterat mot dåvarande S-ledaren Mona Sahlin i direktsänd tv.
Jimmie Åkesson hade gjort bra ifrån sig. Hans mobil ringde hela tiden. Det var upprymda partikamrater som ville gratulera.
När tåget börjat rulla frågade jag Åkesson om Zlatan Ibrahimovic. Höll han med sin kompis och partikollega Mattias Karlsson om att Zlatans sätt att vara inte är svenskt?
SD-ledaren svarade ja:
- Jag delar Mattias resonemang.
Den fotbollsintresserade Jimmie Åkesson satt på läktaren i Portugal när Zlatan gjorde sitt mytomspunna klackmål mot Italien i EM 2004. Åkesson jublade och kände lycka när bollen gick in, sa han.
Var Zlatan svensk för dig då? frågade jag.
Jag ska aldrig glömma SD-ledarens svar:
- Han spelade i alla fall för Sverige. Sedan om han var legosoldat eller inte, det vet jag inte.
Nu, fem år senare, är SD ett riksdagsparti - vars ledare varnar för muslimer.
Sorteringen fortsätter.
Svenskar - icke-svenskar.
Pålitliga - opålitliga.
Ingen annan partiledare än Jimmie Åkesson skulle tveka inför frågan om Zlatan Ibrahimovic är att betrakta som svensk.
- Ni kommer att få problem i framtiden. Håll inte på och jävlas med svenskarna, säger Erik Almqvist till Soran Ismail.
I den snäva synen på svenskhet kommer SD:s särart fram.