Valet av strategi för att hindra smittspridningen av coronaviruset har sett olika ut. Sverige har valt att gå en mjukare väg till skillnad från övriga länder som valt mer strikta åtgärder.
Vilken strategi som är bäst råder det delade meningar om.
Under en pressträff på lördagen pratade Norges tidigare statsminister och före detta WHO-chefen Gro Harlem Brundtland om olika strategier. Hon menar att Norges sätt att hantera viruset har ”visat sig vara ett bra val”.
– Hittills har många liv räddats genom att vara tuffare när det gäller social distans, säger hon till Svenska Dagbladet.
Sverige å andra sidan står fast vid att det var rätt att hålla exempelvis grundskolorna öppna.
Samtidigt har Sverige långt fler dödsfall än grannländerna.
Giesecke: Länderna kommer ikapp
Men enligt förre statsepidemiologen Johan Giesecke kommer länderna ikapp inom ett år.
– Den går inte att bromsa och kommer att ta livet av ungefär lika många människor per capita i varje land. Men vi ska vänta med att jämföra dödstal mellan länder, sa Giesecke till Dagens Nyheter i maj.
Olsen: ”Det är helt otänkbart”
Enligt Björn Olsen, överläkare och professor i infektionssjukdomar, kommer dock länder som Finland, Norge och Danmark aldrig hamna på samma nivå i antalet döda som Sverige.
– De kommer att få några enstaka fall. Men de kommer inte göra någon catch up med Sverige vad gäller antalet döda. Det är helt otänkbart, säger Olsen.
Han menar att Sverige ”uppvisar en blindhet och dövhet i sina omvärldsanalyser” och tycker att till exempel Finland lyckats bättre i sin strategi.
– Finland är ett Sverige för vuxna, säger Olsen.