Konstnären Elisabeth Ohlson Wallin är en av Sveriges mest kända konstnärer, och ligger bland annat bakom utställningen Ecce Homo som skildrar homosexuella par i religiösa miljöer.
Nu vill hon återuppliva satirbilden som konstgenre - och har nyligen färdigställt ett fotomontage vars syfte är att synliggöra maktstrukturer inom samhället.
Bilden publiceras nu i temanumret "Den nya eliten" i den socialdemokratiska tidsskriften Tiden.
– Pizzan ska betyda geggigheten i allt det här. De här männen beter sig inte bra, säger Elisabeth Ohlson Wallin, men poängterar att hon egentligen inte har någonting emot kungahuset som sådant:
– Egentligen betyder det inte att jag inte tycker om kungahuset. Daniel och Victoria tycker jag till exempel verkar väldigt härliga, säger hon.
"Har meddelat Camilla"
Elisabeth Ohlson Wallin har klippt in ansiktena på samtliga medverkande utom Camilla Henemark, bland annat kung Carl Gustaf, hovets presschef Bertil Ternert och flickfotografen Bingo Rimér.
– Jag har dels använt bilder från mitt eget arkiv, och dels köpt in bilder från bildbyråer. Jag har jobbat i över 30 år och samlat på mig en hel del bilder, säger Elisabeth Ohlson Wallin.
Elisabeth Ohlson Wallin hade inte meddelat någon av de personer som finns med på bilden att hon arbetade med konstverket, som – enligt egen utsago – tagit henne ungefär ett år att färdigställa.
– Jag har meddelat Camilla eftersom hon ligger i ett annat läge, så jag mejlade henne bilden. Men jag har inte meddelat någon av de andra, säger Elisabeth Ohlson Wallin.
Meddelade du kungahuset att du arbetade med det här konstverket?
– Nej.
Författaren Daniel Webb är en av de personer som figurerar i bilden, och skriver om sina reaktioner på Twitter:
"Efter min död kommer folk titta på ett "konstverk"där jag äter pizza med kungen av ElisabethOhlsonWallin. Galet liv;).".
Kan vara straffbart
Enligt Martin Särman, advokat som har lång erfarenhet av att företräda personer i förtalsfall, är det tveksamt om Ohlson Wallins konstverk verkligen ligger innanför ramarna kring vad som är tillåtet att göra.
– Det är inte i sin ordning att klippa in ansikten på andra människors kroppar, säger han, och berättar om ett liknande ett liknande fall, då tidningen Hustler klippte in bland annat Ingvar Carlssons ansikte i en pornografisk bild.
– Den bilden fälldes sedan för förtal, eller om det var förolämpning, säger Martin Särman, och fortsätter:
– Det är inte uteslutet att det här är straffbart.
"Hon sparkar uppåt, och det är okej"
Daniel Suhonen, chefredaktör och ansvarig utgivare för tidsskriften Tiden ser dock inga problem i att man publicerar bilden:
– Varför skulle vi inte göra det? Vi har ett samarbete med Elisabeth och informerar henne om vilka teman vi kommer att ha i tidningen. Vi har bland annat publicerat hennes bilder av Reinfeldt i blöja och av Bildt med fläckiga fingrar. Varför skulle vi censurera det hon gör? Hon sparkar uppåt, och det är okej.
Hur kommer det sig att ni säljer bilden som affisch?
– Det är väl en jättebra grej? Vi tycker att det är roligt att även vänstermänniskor kan få ha bilder av kungafamiljen på dass. Det är ju många som har bilder av dem upphängda på sitt utedass på landet.
Skulle inte människor med borgerliga värderingar kunna hänga upp den här planschen hemma?
– Jo, om det är republikaner, så absolut.