Brotten människoexploatering infördes sommaren 2018 och kan ge fängelse i upp till tio år.
– Det är två yngre personer som har arbetat i en restaurang i Norrköping och som jag menar har vilselett att arbeta så tillvida att de trodde att de skulle få lön. Men det har inte utbetalats någon lön, utan de har bara fått mat och husrum, säger åklagare Eva Wintzell vid Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet, till Ekot.
Rubriceringen är tänkt att kunna användas när personer hamnar i tvångsarbete, tiggeri eller arbete under uppenbart orimliga villkor.
Krögaren nekar till brott
Få brottsoffer vågar eller vill anmäla, enligt åklagare Eva Wintzell. Det par som är målsägare i Norrköpingsmålet kommer från Bangladesh och är i 25-årsåldern.
Krögaren nekar till brott och hävdar att paret inte har arbetat på restaurangen.
– Min klient menar att han har upplåtit husrum och gett de här personerna mat på restaurangen för att de har varit utan bostad, säger mannens försvarare Karin Carlsson.