Under lördagen ska Moderaternas stämma i Solna välja Anna Kinberg Batra som ny partiledare. Fredrik Reinfeldt inleder stämman med ett tal. Även den nya M-ledaren ska tala till partiet. I dag väljs också en ny partisekreterare. Fredrik Reinfeldts närmaste man, Kent Persson, lämnar över till Tomas Tobé, tidigare vice gruppledare och utbildningspolitisk talesperson.
– Anna Kinberg Batra kommer att bygga vidare mycket på alliansen och att vi har ett högt förtroende i ekonomin. Men hon har också varit tydlig med att hon tycker att Moderaterna behöver utveckla sin politik och det ser jag fram emot, säger han.
Vilka områden?
– Det är en rad områden. Vi har bland annat talat om att vi behöver förstärka vår integrationspolitik. Vi har inte tillräckligt många bra svar för hur utrikesfödda ska komma in i det svenska samhället, säger Tobé som inte utesluter förändringar redan under dagen.
– Vem vet? säger han.
Efter höstens politiska turbulens steg Moderaternas opinionssiffror. I Expressens och Demoskops decembermätning var skillnaden mellan blocken helt utjämnad. Men i den Demoskopmätning som presenteras i Expressen i dag tappar partiet igen – från 26,1 ner till 24,4.
Nu väntar flera utmaningar för Anna Kinberg Batra. Enligt Tommy Möller, professor i statsvetenskap vid Stockholms universitet handlar det framför all om att försvara decemberöverenskommelsen internt, att ta tag i integrationsfrågan och jobben samt att hålla ihop alliansen trots att de fyra partierna kan komma att lägga separata budgetar.