Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

”Norges Mark Zuckerberg” släpps efter tio år i amerikanskt fängelse

I september 2002 greps Waleed Ahmed i San Fransisco av FBI efter att ha lurat den amerikanske investeraren Todd Weinberg att betala en miljon amerikanska dollar, motsvarande drygt nio miljoner kronor, för rättigheter som inte existerade.
Foto: CARL MARTIN NORDBY / SVT
Waleed Ahmed har i tidigare sammanhang synts på bild med norska kronprinsparet.
Foto: ALBERT NIEBOER / SPA SPA | SWEDISH PRESS AGENCY

PremiumWaleed Ahmed, 30, kallades för ”Norges Mark Zuckerberg” och umgicks med både kungligheter och toppolitiker. 

Men bluffen avslöjades – han hade lurat hela Norge. 

Om mindre än två veckor släpps han efter tio år i amerikanskt fängelse, och då väntar nya rättsprocesser i hemlandet. 

– Det jag ångrar mest är att jag levde ett låtsasliv på andras pengar, säger han i tv-dokumentären ”En bedragares bekännelser”. 

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.

Ukrainska elitenheten: Har dödat 558 ryssar

Befälhavaren ”Ghost”: ”Förlitar oss inte på någon”

Premium

Pernilla, 39, planerar dödshjälp i Schweiz

Lever med obotlig muskelsjukdom: ”Hoppas förstås på ett mirakel”

Premium

Viktigaste punkterna inför Tove-rättegången

Advokaternas strategi • Nya förhören • ”SM i rättsmedicin”

Premium